“To zupełnie nieprawdopodobne”, Paweł ‘Kelner’ Rozwadowski

24.11.2012 
Kategoria: Rozwadowski Paweł, Uniwersytet Warszawski, muzyka, książka, autor

“To zupełnie nieprawdopodobne”, Paweł ‘Kelner’ Rozwadowski, Wyd. UW :: Paweł ‘Kelner’ Rozwadowski @YT.

Nigdy dotąd nie mieliśmy w Polsce książki tak szybkiej, tak bezpretensjonalnie ekstatycznej i zachłyśniętej wolnością jak proza beatników. To zupełnie nieprawdopodobne, ale macie ją przed sobą. Żeby powstała, trzeba było punkowego załoganta, tekściarza, performera i frontmana, pasjonata i praktyka funku i reggae w jednej osobie. Ile tu wspomnień, a ile literatury? Nieważne. Starczy dać się porwać przygodzie. A chętni rozpoznają brawurowo uchwycone scenerie i portrety z czasów narodzin punka i reggae.


Paweł “Kelner” Rozwadowski @YT.

PRL, jakiego nie znacie, pachnący marihuaną i paczuli. Nie chodzi tu jednak o kronikę zdarzeń minionych. Na całkiem nowej płycie Deutera Kelner śpiewa, iż jest hybrydą Kmicica, Klossa, Tytusa i Janka Kosa. Oto bohater naiwny, którego spostrzegawczość szpiega wstrząśnięta została radością nieuczłowieczenia. Taka jest ta książka. — Rafał Księżyk


DEUTER, Śmieci i diamenty @YT.

TO ZUPEŁNIE NIEPRAWDOPODOBNE, Paweł ‘Kelner’ Rozwadowski
Wyd. UW (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. UW
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Paweł “Kelner” Rozwadowski (ur. w 1962 roku w Warszawie) wokalista, autor, kompozytor, gitarzysta, jedna z centralnych postaci polskiej muzyki undergroundowej. Od końca lat 70. minionego wieku tworzył zespoły pierwszej fali polskiego punk rocka: Fornit, Dexapolcort i Deuter, który po wielu zmianach składu, z przerwami,działa do dziś. W połowie lat 80. Deuter okazał się bodaj jedynym krajowym reprezentantem punk funka, a ich legendarne nagranie “Nie ma ciszy w bloku” z 1987 roku uchodzi za pierwszy utwór rapowy w Polsce. W 1983 roku wraz z Robertem Brylewskim powołał pierwszą polską formację reggae Izrael i współtworzył kultowy album “Biada Biada Biada”. Innym owocem przyjaźni z Brylewskim był duet Max & Kelner, którego album “Tehno Terror” z 1992 roku był odpowiedzią na brzmienia muzyki rave, a zarazem jednym z najbardziej wyrazistych zapisów polskiej transformacji tamtej epoki. W nowym wieku dołączył do reaktywowanego Izraela, z którym nagrał album “Dża Ludzie” i koncertuje do dziś. Najnowszy album z udziałem Kelnera to “Śmieci i diamenty” Deutera wydany jesienią 2011 roku. Mieszka w Warszawie.

(nw)

Linki:

:: Paweł ‘Kelner’ Rozwadowski - wikipedia
:: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: