“Dziesiąty równoleżnik”, Eliza Griswold

29.01.2013 
Kategoria: Griswold Eliza, #en, Muza, książka, autor

“Dziesiąty równoleżnik. Doniesienia z pogranicza chrześcijaństwa i islamu”, Eliza Griswold, Wyd. Muza :: Eliza Griswold @YT.

Dramatyczne wizje globalnego starcia chrześcijaństwa z islamem, walczących ze sobą cywilizacji i konkurujących fundamentalizmów, analizy czynników demograficznych i klimatycznych, wojen o religię, ziemię, wodę, ropę naftową i inne zasoby naturalne - po jedenastym września wszystko to jest w życiu publicznym Zachodu nieustannie obecne. Eliza Griswold, dziennikarka i poetka, chce zobaczyć, jak jest naprawdę, w miejscu, gdzie od blisko tysiąca pięciuset lat chrześcijanie i muzułmanie żyją obok siebie w nieustannej walce o przetrwanie na najbardziej niestabilnym obszarze świata, w strefie zmian i katastrof klimatycznych. Przez siedem lat niestrudzenie podróżuje po Afryce i Azji. Odwiedza najniebezpieczniejsze rejony w Nigerii, Sudanie, Somalii i Rogu Afryki, w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Rozmawia z przywódcami lokalnych społeczności, bojownikami dżihadu i miejscowymi watażkami, z ludźmi zaangażowanymi w działalność misyjną i pomocową, ale nade wszystko ze zwykłymi wyznawcami obu religii, których codzienność ciągle znaczą krwawe konflikty. Także o nich, o ludziach poddanych niebywałej egzystencjalnej opresji, jest ta wnikliwa i piękna książka.


Eliza Griswold @YT.

DZIESIĄTY RÓWNOLEŻNIK, Eliza Griswold
The Tenth Parallel: The Fault Line Between Christianity and Islam
Wyd. Muza (2013)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Muza
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Eliza Griswold, stypendystka New American Foundation, dziennikarka i poetka, lauretka nagród American Academy in Rome (2010) i Roberta I. Friedmana za dziennikarstwo śledcze. Swoje teksty publikuje na łamach ‘Atlantic’, ‘New Yorker’, ‘New York Times Magazine’, ‘Harper’s Magazine’. Jest autorką Wideawake Field, zbioru wierszy, który ukazał się w 2007 roku. Za Dziesiąty równoleżnik otrzymała w roku 2011 Nagrodę Anthony’ego J. Lukasa.

(nw)

Linki:

:: Eliza Griswold
:: Eliza Griswold - twitter
:: Eliza Griswold - facebook
:: Eliza Griswold - wikipedia

:: Wydawnictwo Muza

Komentarze

Dodaj komentarz: