“Historia polskiego smaku”, Maja Łozińska, Jan Łoziński

31.01.2013 
Kategoria: Łoziński Jan, Łozińska Maja, kuchnia, PWN, recenzja, książka

“Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje”, Maja Łozińska, Jan Łoziński, Wyd. PWN :: Recenzja książki: Klaudyna Hebda z “Ziołowego zakątka” @YT.

Wciągająca opowieść o ponad tysiącletniej historii polskiej kuchni. Kluczem jest tu kultura polskiego stołu: sztuka kulinarna i obyczaje na przestrzeni wieków. Zaglądamy do chat pierwszych Piastów i do sarmackich spiżarni. Biesiadujemy na zjazdach szlacheckich i w salonach bogatego mieszczaństwa. Zajadamy się kawiorem w legendarnej Adrii, a w czasach PRL wpadamy na setę i galaretę do baru za rogiem lub na obiad do “placówki zbiorowego żywienia”. Na treść książki składa się bogaty opis obyczajów, liczne anegdoty oraz informacje dotyczące przygotowania jedzenia, konsumpcji, nakrycia stołu, a także imponujący przegląd sprzętów kuchennych. Kulinarne dzieje Polski poznajemy dzięki dokumentom z przeszłości: relacjom zagranicznych poselstw, wypisom z inwentarzy i rachunków dworskich, a także dzięki przeglądowi poradników i kalendarzy gospodarskich. Z listów i pamiętników wyłaniają się postaci wielkich smakoszy i słynnych obżartuchów.

Ta niezwykła podróż w czasie zainspiruje, a na pewno zachwyci każdego miłośnika kulinariów. Książka stanowi także znakomite opracowanie dla wielbicieli historii Polski. Tadeusz Pióro - smakosz i kucharz domowy, felietonista kulinarny, wykładowca literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Warszawskim - zdążył już zachwycić się lekturą: “Historia polskiego smaku” to nie tylko dzieje kultury materialnej, lecz naszych odczuć, wierzeń i przesądów na temat tego, co utrzymuje nas przy życiu, czyli jedzenia. Zdobywanie pożywienia, przyrządzanie potraw, przedstawianie ich w książkach kucharskich i utworach literackich, powstawanie kulinarnych mód i snobizmów - wszystkie te sprawy Maja i Jan Łozińscy opisują w sposób przystępny i zarazem rzetelny. Bardzo cenna jest zamieszczona w książce bibliografia. Pasjonaci kuchni zapoznają się z tym dziełem jednym tchem, ale będą też często do niego powracać. Książkę przeczytać powinien każdy, kto interesuje się kulinariami.

HISTORIA POLSKIEGO SMAKU, Maja Łozińska, Jan Łoziński
Wyd. PWN (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. PWN
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Maja i Jan Łozińscy od lat badają obyczajowość Polaków w minionych wiekach. Ostatnie swoje publikacje poświęcili tematom związanym przede wszystkim z dwudziestoleciem międzywojennym. Są autorami takich pozycji jak: “W ziemiańskim dworze“, “W przedwojennej Polsce“, “Smaki dwudziestolecia“. “Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje” to praca przekrojowa, obejmująca czasy od średniowiecza aż po wiek XX.

(nw)

Linki:

:: Wydawnictwo PWN

Komentarze

Dodaj komentarz: