“Historia naturalna jedzenia. Między antykiem a XIX wiekiem”

14.02.2013 
Kategoria: MHMG, spotkanie, książka

“Historia naturalna jedzenia. Między antykiem a XIX wiekiem”. Materiały z Międzynarodowej Konferencji Naukowej. Redakcja dr hab. Beata Możejko, Ewa Barylewska-Szymańska, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska :: Promocja książki @YT.

Zawarte w publikacji artykuły przedstawiają nam tytułową problematykę z różnych perspektyw badawczych - jedzeniem zainteresowali się bowiem nie tylko historycy, ale też historycy sztuki i archeolodzy. Dzięki temu dowiadujemy się nie tylko, co jadano w dawnych czasach, ale też, jak jadano, jakie zalecano diety, jakie modlitwy odmawiano przed i po posiłkach, które zioła miały właściwości lecznicze i na co je zalecano. Poznajemy potrawy, jakimi raczyli się królowie - co jadali czescy Luksemburdzy, jak wyglądały uczty perskie, co podawano na stół królewski w Anglii czasów Tudorów, czym wyróżniał się posiłek króla hiszpańskiego w XVI-XVII wieku, a także czym uraczono gości na weselu króla Zygmunta III Wazy i Anny Austriaczki.

W książce przedstawiono też posiłki, jakie podawano w klasztorach, zajrzano do spiżarni biskupa, opisano dietę gdańskich marynarzy w XVIII wieku, a także zasady żywienia niemowląt w XVI-XVIII wieku. Znalazły się też przepisy prosto ze stołu krzyżackiego. Temat jedzenia został potraktowany bardzo szeroko, a wiele zawartych w artykułach treści może budzić zdziwienie. Okazuje się bowiem, że w czasach dawnych, po których nie spodziewalibyśmy się wyszukanych potraw, zdarzało się jadać bardzo wykwintnie, a z całą pewnością bardziej kalorycznie niż obecnie. Aby zapoznać się z całością zaprezentowanych materiałów, zachęcamy do zakupu książki, wzbogaconej pięknymi barwnymi ilustracjami.


Promocja książki (1/3) @YT.


Promocja książki (2/3) @YT.


Promocja książki (3/3) @YT.

HISTORIA NATURALNA JEDZENIA
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (2013)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Międz. konferencja – Historia naturalna jedzenia. (3-4 XI 2011) - inf. prasowa

:: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
:: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska: Dom Uphagena

Komentarze

Dodaj komentarz: