“Odwieczny naród”, Michał Łuczewski

24.05.2013 
Kategoria: Łuczewski Michał, UMK, książka, autor

“Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej”, Michał Łuczewski, Wyd. Naukowe UMK :: Michał Łuczewski, Warszawa, DSH, 7 marca 2013 @YT.

Michał Łuczewski opowiedział historię Polski w sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana. Piszą ją nie dominujące elity, ale przedstawiciele warstwy zmarginalizowanej: chłopi ze wsi Żmiąca w Beskidzie Wyspowym. Dzięki poprzednim monografiom tej wsi (Franciszka Bujaka z 1903 i Zbigniewa Wierzbickiego z 1963 roku), które uczyniły z niej najdłużej badaną miejscowość w naukach społecznych, a także dzięki wieloletnim poszukiwaniom samego autora udajemy się w pasjonującą podróż od średniowiecza po współczesność. I dowiadujemy się, jak Polacy stali się narodem i jak naród stał się katolicki.


Michał Łuczewski - laureat nagrody im. księdza Józefa Tischnera. @YT

Książka ukazuje, jak polskie ideologie narodowe – od sarmackości i Jana Długosza po IV RP i Jarosława Kaczyńskiego – transformowały się w starciu z rzeczywistością i jak oddziaływały na nie masy. Autor przywraca polskiej historiografii zapomnianą postać chłopa cesarskiego oraz stosowane przez niego strategie oporu wobec polskości. Opisuje, jak w warunkach kapitalistycznych Żydzi stali się negatywnym punktem odniesienia galicyjskiej wsi, którym w feudalizmie była polska szlachta. Uświadamia znaczenie ideologii ultramontańskiej i teologii narodu Stefana Wyszyńskiego dla nowoczesnego kształtu polskości. Wskazuje przy tym, że opowiedziana historia nie jest udziałem jednej wsi – z takich małych historii składa się historia Polski.

ODWIECZNY NARÓD, Michał Łuczewski
Wyd. UMK (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. UMK
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Michał Łuczewski - wikipedia
:: Wydawnictwo UMK

Komentarze

Dodaj komentarz: