Twierdza szyfrów; Bogusław Wołoszański

3.08.2007 
Kategoria: Wołoszański, Wołoszański Bogusław, film, zwiastun, wywiad, książka


PitekPL @ YouTube

Księgarnia …
… Allegro.pl


Księgarnia …
… Allegro.pl

:: Twierdza szyfrów; Bogusław Wołoszański; Wyd. Wołoszański (2004)
:: Sieć. Ostatni Bastion SS; Bogusław Wołoszański; Wyd. Wołoszański (2006)
:: Zwiastun serialu TVP “Tajemnica twierdzy szyfrów”, Jest to ekranizacja powieści B. Wołoszańskiego “Twierdza szyfrów”. 13-odcinkowy serial w reż. Adka Drabińskiego będzie miał swą prapremierę w iTVP, 1 września 2007.

Twierdza szyfrów; B. Wołoszański; Wyd. Wołoszański (2004)

Jest styczeń 1945 roku. Z ośrodka kryptologicznego, jaki Niemcy założyli w Jeleniej Górze, przenosząc tam tajny oddział Pers “Z” z bombardowanego Berlina, młody naukowiec Hugo Jorg zostaje oddelegowany do zamku Czocha, miejsca osłoniętego największą tajemnicą. W zamku Niemcy umieścili zespół naukowców i urządzenie, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry tzw. jednorazowe. Stało się to możliwe w wyniku nagminnego nie przestrzegania przez radzieckich szyfrantów w okresie wielkich klęsk przełomu lat 1941/42 podstawowej zasady jednorazowego użycia tych szyfrów. Niemcy uzyskują dostęp do największych tajemnic.


iTVP @ YouTube

Księgarnia …
… Allegro.pl


Księgarnia …
… Allegro.pl

Sieć. Ostatni bastion SS; B. Wołoszański; Wyd. Wołoszański (2006)

Tamten czas, ostatnie dni drugiej wojny światowej, pozostawił niewyobrażalnie wiele tajemnic. Ocieramy się o nie, patrzymy i nęka nas ciekawość. Czemu miały służyć betonowe tunele pod zamkiem Książ? Po co tysiące więźniów drążyło podziemne korytarze w rejonie Walimia? Można tam pojechać, zobaczyć wielkie podziemne komory i długie chodniki. Co przewoził podwodny okręt U-234? Co stało się z generałem Hansem Kammlerem, który z ramienia SS nadzorował prace nad tajną bronią i w maju 1945 roku zniknął; razem z nim zniknął trzeci prototyp samolotu Ju-390, zadziwiający ogromnym zasięgiem. Czy nigdy nie poznamy prawdy o tajemnicach końca wojny? Wielu świadków wciąż milczy, inni, którzy spisali swoje wspomnienia i relacje, zezwolili na publikację dopiero za wiele lat. W archiwach amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich są tysiące tomów dokumentów, których ujawnienie odkryłoby prawdę. Ale wciąż pozostają niedostępne. A jednak mijający czas rozluźnia szczelne zamknięcia. Pojawiają się informacje, które szokują. Niedawno dowiedzieliśmy się o istnieniu niemieckiej maszyny łamiącej radzieckie szyfry jednorazowe, którą wywiad aliancki nazwał “Ryba-miecz” i zdobył 12 kwietnia 1945 roku w Rosenheim. Ujawniono część dokumentów zawierających wykaz przedmiotów przewożonych przez okręt U-234, ale jeszcze wiele pozostało utajnionych. Zdjęto klauzulę tajności z protokołu z przesłuchania niemieckiego eksperta do spraw rakiet przeciwlotniczych Zinssera, który relacjonował przebieg próby nuklearnej w Niemczech w październiku 1944 roku. Nieznane, niewyjaśnione wydarzenia zaczynają wychodzić na jaw, ale jeszcze bardzo wiele pozostaje w głębokim cieniu. Tam, gdzie prawdy jeszcze nie poznaliśmy, uruchamia się wyobraźnia. I na tym polega istota tej książki, będącej hipotezą, próbą zrozumienia niepojętych faktów z przeszłości; znalezienia ich najbardziej prawdopodobnego wyjaśnienia. Tylko tyle można teraz zrobić. Miną lata i może ta próba okaże się nie tak odległa od faktów, które, miejmy nadzieję, kiedyś poznamy.

Linki:
:: Strona Bogusława Wołoszańskiego
:: Wydawnictwo Wołoszański

:: Oficjalna strona serialu TVP “Tajemnica Twierdza Szyfrów”

Komentarze

Komentarze (1) do Twierdza szyfrów; Bogusław Wołoszański

  1. Tajemnica Twierdzy Szyfrów : ksiazki.TV :: 15.09.2007 , 21:26

    […] Serial Tajemnica twierdzy szyfrów to osadzona w realiach II wojny światowej ekranizacja powieści Bogusława Wołoszańskiego Twierdza szyfrów… […]

Dodaj komentarz: