“Zapach świeżej kawy”, Kordian Tarasiewicz

19.12.2013 
Kategoria: Tarasiewicz Kordian, PWN, książka, autor

“Zapach świeżej kawy”, Kordian Tarasiewicz, Wyd. PWN :: Kordian Tarasiewicz (Muzeum Historii Polski) @YT.

Kawa – magiczny napój, nawet Ci, którzy jej nie piją, kochają zapach świeżo parzonej małej czarnej. W Polsce pod koniec XIX wieku kupowano w sklepach surowe ziarno kawy, które później palono na kuchennych patelniach lub w specjalnych blaszanych bębenkach. Pierwszą profesjonalną palarnię kawy pod nazwą „Pluton” założył w 1882 roku w Warszawie Tadeusz Tarasiewicz. W kolejnych latach stopniowo rozwijano interes, ucząc konsumentów nowej kultury picia tego napoju. 25 lat później firma liczyła 6 sklepów w Warszawie i 2 w Łodzi, w przeddzień II wojny światowej było ich już ponad 30, w tym także w Poznaniu, Lwowie, Gdyni i Lublinie.

Zapach świeżej kawy” to wspomnienia współwłaściciela i dyrektora renomowanego przedwojennego przedsiębiorstwa “Pluton”. Autor książki, Kordian Tarasiewicz, jako 103-letni wnuk założyciela przedsiębiorstwa, przedstawia fascynujące dzieje „Plutona” na tle historii Polski i Warszawy od końca XIX wieku do lat 50-tych XX wieku. Praktykę w firmie rozpoczął w 1930 roku, a cztery lata później objął w niej funkcję dyrektora. Właśnie z okresu jego działalności pochodzą najbogatsze wspomnienia, liczne anegdoty oraz historie wojenne. Relacja autora opiera się na zachowanych dokumentach firmowych oraz archiwach, ale przede wszystkim na wspomnieniach własnych oraz pracowników firmy. To barwna opowieść o ludziach, którzy wspólnie tworzyli „Plutona”, o tradycji kawy w Polsce, o sztuce prowadzenia uczciwego biznesu.

Książka stanowi również dowód na to, że dobra reklama i konkurencyjność nie są domeną dzisiejszych czasów, a tajniki właściwego prowadzenia przedsiębiorstwa, z takimi jego elementami, jak awanse poziome, coaching, marchandising czy franczyza (używając współczesnej terminologii) mimo upływu lat nadal mogą być ważnym punktem odniesienia dla wszystkich, którzy zechcą czerpać z tych skutecznych wzorców.

Na podkreślenie zasługuje także niezwykła wręcz lojalność pracowników wobec firmy, co m.in. pozwoliło jej przetrwać trudny czas kryzysu lat 30., a potem okupacji. Książkę ilustruje bogaty wybór zdjęć, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy (firmowa ikonografia, rodzaje opakowań, druki reklamowe, fotografie siedzib firmy). Autorem opracowania naukowego publikacji jest dr Tomasz Ochinowski – psycholog, trener umiejętności społecznych, historyk biznesu, docent w Zakładzie Socjologii Organizacji Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, doradca prezesa spółki Szpital Mazowiecki.

ZAPACH ŚWIEŻEJ KAWY, Kordian Tarasiewicz
Wyd. PWN (2013)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. PWN
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Kordian Tarasiewicz (1910-2013), polski przedsiębiorca, syn aktora Michała Tarasiewicza. Ukończył studia w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Członek Akademickiej Korporacji Jagiellonia, założonej przez polskich studentów w 1910 roku w Wiedniu. W latach 1934–1950 stał na czele „Plutona”. W latach powojennych pełnił wiele funkcji zawodowych, m.in. był prezesem Ogólnopolskiego Związku Hurtowników Spożywczych, członkiem zarządu Zrzeszenia Importerów i Eksporterów RP, prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, a także szefem przedsiębiorstwa Libella.

(nw)

Linki:

:: Kordian Tarasiewicz
:: Kordian Tarasiewicz - wikipedia

:: Wydawnictwo PWN

Komentarze

Dodaj komentarz: