“Niepamięć”, Jolanta Kosowska

6.02.2014 
Kategoria: Kosowska Jolanta, EsaCzyta, Bukowy Las, recenzja, książka

“Niepamięć”, Jolanta Kosowska, Wyd. Bukowy Las :: Recenzja książki - Esa Czyta @YT.

Dwóch przyjaciół, lekarzy, którym przyszło żyć i pracować w dwóch różnych krajach, spotyka się po latach w romatycznych okolicznościach. Kiedyś łączyło ich wiele, a dzieliła miłość do tej samej kobiety. Teraz jeden z nich jest ciężko chory, potrzebuje medycznej pomocy drugiego. Wyuczona i przyswojona na emigracji obojętność nagle przestaje mieć znaczenie, poprawność znika nagle pod wpływem fali dawno zapomnianych emocji. Zagubione gdzieś po drodze słowa odzyskują dawne znaczenie. Przyjaciele zaś z przerażeniem stwierdzają, że obaj nie wiedzą nic o losach swojej dawnej sympatii. Dziewczyna zniknęła przed laty w zupełnie nieznanych okolicznościach.

O losach zaginionej kobiety, dotkniętej niepamięcią wsteczną opowiada druga część powieści. Katarzyna żyje w innej, obcej jej rzeczywistości. W pewnym sensie ma szansę na nowe życie, jest jakby stworzona na nowo, ta sama, a zarazem już zupełnie inna. Każdego dnia powracają pojedyncze obrazy z przeszłości, są one niespójne i nielogiczne. Mieszanina miejsc, wydarzeń, ludzi, faktów i konfabulacji, które dziwią, szokują, przerażają, rodzą nieokreślony lęk, zmieniający się w paniczny strach.
Im więcej powracających wspomnień, tym więcej niepewności, tym większe uczucie wyobcowania. W końcu pamięć kobiety powraca, wszystko układa się w logiczną całość, potęgując z dnia na dzień chęć konfrontacji teraźniejszości z przeszłością.

NIEPAMIĘĆ, Jolanta Kosowska
Wyd. Bukowy Las (2012)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Bukowy Las
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Skąpiec :: Allegro

Jolanta Kosowska, urodzona na Opolszczyźnie, całe życie związana z Wrocławiem, z zawodu lekarka, specjalistka w trzech dziedzinach medycyny, nauczycielka nagrodzona za nowatorskie programy edukacyjne dla lekarzy. Od paru lat mieszka i pracuje w Dreźnie, związana jest z drezdeńską Polonią. Pomysłodawczyni praktyki lekarskiej przyjaznej dla cudzoziemców. Od dawna dzieli swój czas pomiędzy pracę zawodową, podróże i pisanie powieści. Pewnego dnia zrodził się w jej głowie pomysł, żeby wydać jedną z nich. Wybór padł na Niepamięć.

(nw)

Linki:

:: Jolanta Kosowska
:: Jolanta Kosowska - facebook

:: Wydawnictwo Bukowy Las

Komentarze

Dodaj komentarz: