“Z różnych półek”, Andrzej Dobosz

8.09.2014 
Kategoria: Teologia Polityczna, Dobosz Andrzej, patronat, film, książka

“Z różnych półek”, Andrzej Dobosz, Wyd. Teologia Polityczna :: Andrzej Dobosz, spotkanie autorskie, Warszawa, 9 września 2014 @YT.

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem? Siedząc albo stojąc? W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju? Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów „Rejs”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Ryś” Andrzeja Dobosza, felietonista Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita”. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki.

Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści – z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: „nadaje się do czytania przy biurku”, „nie da się czytać w łóżku”. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od „aktu lekturowego”. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: „gawęda o sześciu lekturach”.

Krzysztof Koehler

“Rejs” @YT.

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE!

“Z rożnych półek”, Andrzej Dobosz, Wyd. Teologia Polityczna

Teologia Polityczna zaprasza na spotkanie Czy to jest “nowa teoria syntezy”?. Spotkanie z Andrzejem Doboszem tym z Rejsu - premiera najnowszej książki Andrzeja Dobosza Z różnych półek. 9 września, godz. 18.00, Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5, Warszawa.

Prelegenci:

Andrzej Dobosz - autor, krytyk literacki, publicysta, znany z filmów „Ryś”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Rejs”, w którym odegrał kultowa role filozofa. W 1974 roku wyemigrował do Paryża, gdzie prowadził polska księgarnie działającą do 2008 roku. Czytelnikom znany przede wszystkim z felietonów publikowanych na łamach „Rzeczpospolitej” i wygłoszonych na antenie Programu III Polskiego Radia. Dotychczas wydał m.in. „Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia”, „Generała w bibliotece”oraz „Ogrody i śmietniki”.

Tomasz Burek - krytyk literacki, historyk literatury, eseista. Autor książek m.in “Niewybaczalne sentymenty”, “Zamiast powieści” czy “Dalej aktualne”.

Piotr Gociek - dziennikarz, publicysta, redaktor tygodnika “Do Rzeczy” i pisarz. Autor m.in książek “Trzeci kamień od słońca” czy ostatnio “Demokrator”.

Prowadzenie:

Mateusz Matyszkowicz - redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Miesiąc i kwartalnika Fronda, autor “Śmierci rycerza na uniwersytecie”, a także tłumaczenia “De Regno” św. Tomasza z Akwinu

Kiedy? 9 września
O której? godz. 18.00
Gdzie? Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5, Warszawa

Z RÓŻNYCH PÓŁEK, Andrzej Dobosz
Wyd. Teologia Polityczna (2014)

GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ? - Wyd. Teologia Polityczna
Szukaj też na: Selkar :: Lideria :: Nokaut :: Ceneo :: Skąpiec :: Allegro

(nw)

Linki:

:: Teologia Polityczna

Komentarze

Komentowanie wyłączone.