Generał Fieldorf “Nil”; Maria Fieldorf, Leszek Zachuta

6.09.2007 
Kategoria: Fieldorf Maria, Zachuta Leszek, Rytm, film, książka


noobsaibot1984 @ YouTube (część 1/2)

Ksiegarnia …

… Allegro.pl

Generał Fieldorf “Nil”. Fakty, dokumenty, relacje; Maria Fieldorf, Leszek Zachuta; Wyd. Rytm (VII.2007) :: Film: tragiczna historia gen. Augusta Emila Fieldorfa “NIL” w dokumencie Aliny Czerniakowskiej.

Autorzy, małżeństwo Maria Fieldorf (bratanica Generała “Nila”) i Leszek Zachuta w 1993 r. opublikowali źródłową monografię “Generał “Nil” August Emil Fieldorf. Fakty, dokumenty, relacje”. Dzieło to przedstawia życie i czyny wybitnego bojownika o niepodległość Polski, żołnierza I Brygady Legionów, uczestnika kampanii wileńskiej i wyprawy kijowskiej w latach 1919-1920, oficera Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, uczestnika kampanii wrześniowej, oficera Armii Polskiej we Francji, pierwszego emisariusza zrzuconego do okupowanego kraju, szefa “Kedywu” Komendy Głównej AK, zastępcy dowódcy Armii Krajowej, Naczelnego Komendanta organizacji NIE, straconego w 1953 r., w więzieniu mokotowskim w Warszawie, w 2006 r. odznaczonego pośmiertnie Orderem Orła Białego.


noobsaibot1984 @ YouTube (część 2/2)

Ksiegarnia …

… Allegro.pl

Kolejna edycja tej monografii w istostny sposób rozszerza dotychczasową wiedzę o Generale “Nilu”, wspaniałym człowieku i wielkim Polaku. Autorzy dotarli nie tylko do nowych źródeł i korespondencji ze zbiorów rodzinnych, ale także do zachowanych w Instytucie Pamięci Narodowej dokumentów operacyjnych Głównego Zarządu Informacji WP i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, agenturalnych donosów z lat rozpracowywania tożsamości “Nila” i materiałów z lat 1992-2001 dotyczących osób powiązanych z zabójstwem sądowym Generała. Tekst książki wzbogaca około 600 kolorowych i czarno-białych ilustracji, w tym wiele unikatowych.

Linki:
:: August Emil Fieldorf (Wikipedia)
:: Oficyna Wydawnicza Rytm

Komentarze

Dodaj komentarz: