Misja Szczeniak; Jay Kopelman

26.09.2007 
Kategoria: Kopelman Jay, Roth Melinda, #en, książka, autor, Galaktyka


FromBaghdadWithLove : YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Misja “Szczeniak”. Pozdrowienia z Bagdadu; Jay Kopelman, Melinda Roth; Wyd. Galaktyka (IX.2007)
:: Wideo: From Baghdad With Love.

Gdy żołnierze piechoty morskiej wchodzą do opuszczonego budynku w Faludży, gdzie słyszą podejrzane, niezidentyfikowane dźwięki, odbezpieczają broń i przygotowują się do oddania strzałów…

Ich oczom ukazuje się jednak nie ukryci rebelianci, a mały szczeniak pozostawiony sam sobie w opuszczonym, zbombardowanym mieście.

Łamiąc kategoryczny nakaz zabijania bezpańskich psów, marines decydują się zaopiekować szczeniakiem. Do odpchlenia używają nafty. Odrobaczają szczeniaka przy użyciu tytoniu do żucia. Karmią go gotowymi do spożycia posiłkami z torebek.

Niejednokrotnie ryzykując własnym życiem podejmują dramatyczną walkę o ocalenie szczeniaka i wywiezienie do USA.

Kto? Żołnierze Pierwszego Batalionu Trzeciego Pułku Piechoty Morskiej, świetnie wyszkoleni, twardzi, a nawet brutalni margines, zwani jako Lava Dogs. Dowódca - pułkownik Jay Kopelman.

Gdzie? Faludża, Irak – najniebezpieczniejsze w tym czasie miejsce na planecie. Serie z automatów, granaty, miny pułapki, bombardowania, terroryści-samobójcy, tysiące zabitych i rannych. Piekło na ziemi.

Kiedy? Jesień 2004 - wiosna 2005 – środek irackiej wojny. Główny bohater: Lava – kilkutygodniowy szczeniaczek.

***

Jeśli jesteś świetnie wyszkolonym marine, członkiem elitarnego oddziału, jeśli jesteś uzbrojony w najnowocześniejszą broń - nie ma przeciwnika, którego byś nie pokonał. Problem w tym, żebyś przy okazji, niejako z rozpędu, nie zniszczył tego, co w tobie najlepsze: wartości takich jak miłość, współczucie, bezinteresowność, przyjaźń…

Podczas wojny w Iraku, w czasie walk w Faludży, batalion Lava Dogs zaopiekował się kilkutygodniowym pieskim, kundelkiem, którego żołnierze nazwali Lava. Przez kilka miesięcy kilkunastu, a może kilkudziesięciu ludzi z Jayem Kopelmanem na czele, stawało na głowie, żeby ocalić małego psiaka, wywieźć go z centrum działań wojennych do Stanów.
Chyba po raz pierwszy od czasu, kiedy Bóg wyjął Adamowi jedno z żeber, wydarzyło się w Iraku coś cudownego – okazało się, że w samym centrum krwawej i brutalnej batalii życie, jakiekolwiek życie, ciągle jeszcze ma znaczenie.

Wielu osobom zamieszanym w tą sprawę kontakt z Lavą uratował zdrowie psychiczne, bo ludziom zawodowo ocierającym się o przemoc, mały piesek pomagał pamiętać, czym jest człowieczeństwo. Kiedy wreszcie czytałem słowa: „Pragnę tylko potwierdzić, że Lava jest ze mną w bezpiecznym miejscu…” – łzy ciekły mi po policzkach.

Linki:
:: www.MisjaSzczeniak.pl; strona książki
:: www.JayKopelman.com
:: Wydawnictwo Galaktyka

Komentarze

Dodaj komentarz: