Henryk Chmielewski - Papcio Chmiel

1.10.2007 
Kategoria: Chmielewski Henryk, wywiad, książka, autor


wwwcrossfilmnet @ YouTube

… Allegro.pl

:: Książka: Tytus, Romek i A’Tomek; Henryk Chmielewski “Papcio Chmiel”
:: Wideo: wywiad z Henrykiem Chmielewskim przeprowadziła Marta Mizuro i prof. Stanisław Bereś. Produkcja: Cross Film; Dorota, Marek Myszczyński, Warszawa 1998 r. , zdjęcia: Marek Myszczyński, montaż: Marek Staszewski, reżyseria: Paweł Łopaciński.

Henryk Jerzy Chmielewski znany pod pseudonimem Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie) – polski grafik, rysownik i publicysta; uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie służył w wojsku jako artylerzysta. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik od 1947 roku najpierw w “Świecie Przygód”, potem w “Świecie Młodych”. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej “Sierżant King z królewskiej konnicy” 1947 oraz komiksów własnego pomysłu “Półrocze bumelanta” 1951 i “Witek sprytek” 1955-1956. Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957 roku, serii komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie “Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń.

Do 2007 roku ukazało się 30 części serii komiksów “Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki “W odwiedziny do rodziny” i “Tytus zlustrowany”. Papcio Chmiel napisał też autobiografię “Urodziłem się w Barbakanie”.

31 maja 2007 roku Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony medalem Gloria Artis. Podczas tej samej uroczystości medale Gloria Artis również otrzymali inni rysownicy komiksów: Tadeusz Baranowski oraz Janusz Christa. (na podstawie Wikipedia.pl)

Linki:
:: “Tytus, Romek i A’Tomek” (Wikipedia.pl)
:: Henryk Chmielewski (Wikipedia.pl)

Komentarze

Dodaj komentarz: