Los artysty w czasach zniewolenia; Jacek Popiel

5.11.2007 
Kategoria: Uniwersytet Jagielloński, Popiel Jacek, konkursy, recenzja, książka


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Los artysty w czasach zniewolenia. Teatr rapsodyczny 1941 - 1967; Jacek Popiel; Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego.
:: Wideo: Konkurs im. J. Długosza, Nominacja 2007 - prezentacja książki.

Dzieje Teatru Rapsodycznego ukazują losy polskiej kultury i polskich twórców w zetknięciu z polityką kulturalną PRL-u, szczególnie w czasach stalinowskich. Likwidacja Teatru Rapsodycznego w 1953 roku to jedna z najbardziej dotkliwych strat, jaką teatr polski poniósł w walce o zachowanie własnego oblicza i stylu. Historia Mieczysława Kotlarczyka i jego zespołu stwarza okazję nie tylko do przywołania tamtych lat, lecz także do zrozumienia ówczesnych dramatów artystów, którym przyszło żyć i tworzyć w czasach zniewolenia.

Jacek Popiel – historyk literatury i teatrolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Jest autorem książek oraz artykułów poświęconych głównie historii dramatu i teatru polskiego XX wieku. Jego najważniejsze publikacje to: Sztuka dramatyczna Karola Huberta Rostworowskiego (Wrocław 1990), Dramat a teatr polski dwudziestolecia międzywojennego (Kraków 1995), Historia dramatu. Antyk – Średniowiecze (Kraków 1996, II wyd. 2002). Pod jego redakcją ukazało się kilka książek, m.in.: Dramat i teatr modernistyczny (Wrocław 1992), Dramat i teatr dwudziestolecia międzywojennego (Wrocław 1992), Krakowska Szkoła Teatralna (t. 1 Kraków 1995, t. 2 1996), Mieczysław Kotlarczyk, Karol Wojtyła. O Teatrze Rapsodycznym (Kraków 2001), Kształcenie aktora. Tradycja i współczesność (Kraków 2004)

.

Książka nominowana do Nagrody 2007 w Konkursie im. Jana Długosza

Konkurs im. J. Długosza to niezależna impreza kulturalna organizowana corocznie w Krakowie. Zaangażowanie środowiska naukowego oraz towarzyszenie Targom Książki zapewnia jej coraz większe zainteresowanie ze strony branży księgarskiej i wydawniczej. Impreza została wpisana jako istotne wydarzenie kulturalne w kalendarz imprez krakowskich. Zainteresowanie mediów, a zwłaszcza czasopism branżowych oraz dzienników o zasięgu ogólnopolskim pomaga w propagowaniu kultury, w nieszablonowy sposób łącząc ją z działalnością komercyjną.

Ta krakowska inicjatywa to wkład w promocje książki poważnej i wartościowej, docenianej przez krakowskie środowiska naukowe, promowanej statuetką dłuta prof. Chromego. Konkurs im. J. Długosza to szansa dla dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki napisanych przez polskiego autora.

Linki:
:: Konkurs im. Jana Długosza
:: Wydawnictwo Uniwerstytety Jagiellońskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: