Źródła narodowości; Nikodem Bończa-Tomaszewski

5.11.2007 
Kategoria: Uniwersytet Wrocławski, Bończa-Tomaszewski Nikodem, konkursy, recenzja, książka


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Źródła narodowości. Powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX wieku; Nikodem Bończa-Tomaszewski; Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
:: Wideo: Konkurs im. J. Długosza, Nominacja 2007 - prezentacja książki.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę polskiej świadomości narodowej autor zabiera nas w pasjonującą intelektualną podróż. W jej trakcie poznajemy młodzieńcze fascynacje rówieśników Fryderyka Nietzschego, jesteśmy świadkami powstania sztuki polskiej, uczestniczymy w narodzinach narodowych herosów, obserwujemy życie pierwszych Polaków, a wszystko po to, by dotrzeć do źródeł polskości. Praca śmiało łączy różne dyscypliny, historię z literaturą, socjologię z historią sztuki. Autor pewnie prowadzi czytelnika przez labirynt, z którego wyłoniła się nowoczesna idea polskości. W ujęciu Nikodema Bończa Tomaszewskiego odkrywanie świadomości narodowej staje się poszukiwaniem źródeł nowoczesności z jej centralnym pytaniem o miejsce i rolę człowieka jako „podmiotu”, dlatego książkę należy uznać za środkowoeuropejską odpowiedź na prace Pierre’a Bourdieu i Charlesa Taylora.

Książka nominowana do Nagrody 2007 w Konkursie im. Jana Długosza

Konkurs im. J. Długosza to niezależna impreza kulturalna organizowana corocznie w Krakowie. Zaangażowanie środowiska naukowego oraz towarzyszenie Targom Książki zapewnia jej coraz większe zainteresowanie ze strony branży księgarskiej i wydawniczej. Impreza została wpisana jako istotne wydarzenie kulturalne w kalendarz imprez krakowskich. Zainteresowanie mediów, a zwłaszcza czasopism branżowych oraz dzienników o zasięgu ogólnopolskim pomaga w propagowaniu kultury, w nieszablonowy sposób łącząc ją z działalnością komercyjną.

Ta krakowska inicjatywa to wkład w promocje książki poważnej i wartościowej, docenianej przez krakowskie środowiska naukowe, promowanej statuetką dłuta prof. Chromego. Konkurs im. J. Długosza to szansa dla dzieł z zakresu szeroko rozumianej humanistyki napisanych przez polskiego autora.

Linki:
:: Konkurs im. Jana Długosza
:: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: