Córka grabarza; Joyce Carol Oates

14.11.2007 
Kategoria: Oates Joyce Carol, #en, książka, Rebis, autor


ForaTv @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Córka grabarza; Joyce Carol Oates; Wydawnictwo Rebis (XI.2007).
:: Wideo: Joyce Carol Oates, autorka książki.

Znakomicie pomyślana, mistrzowsko napisana epicka opowieść o walce młodej kobiety o tożsamość i przetrwanie w Stanach Zjednoczonych po drugiej wojnie światowej.

W 1936 roku rodzina Schwartów, emigrantów, którzy uciekli w popłochu z nazistowskich Niemiec, osiedla się w maleńkim miasteczku w stanie Nowy Jork. Ojciec, były nauczyciel szkoły średniej, czuje się upokorzony jedyną posadą, jaką oferuje mu nowa ojczyzna: grabarz i dozorca cmentarza. Prześladowania ze strony lokalnej społeczności oraz emocjonalna kruchość rodziny kończą się porażającą tragedią, w wyniku której Rebecca, córka grabarza, podejmuje zdumiewającą pielgrzymkę do serca Ameryki: odyseję, której przystanki obejmują erotyczne ryzyko, przemyślną, odważną i przedsiębiorczą autokreację i ostatecznie gorzko-słodki - lecz bardzo “amerykański” - triumf. “Urodziłaś się tutaj, więc nic ci nie zrobią” - tak wróżył grabarz swojej córce i ostatecznie okazuje się, że miał rację.

Joyce Carol Oates talks about “The Gravedigger’s Daughter”.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) - powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem PrincetonUniversity i członkiem AmericanAcademy of Arts and Letters. Polski czytelnik zna m.in. jej powieści wydane przez REBIS: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad i Mama odeszła. Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Od wielu lat pisarka jest uważana za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Linki:
:: Joyce Carol Oates (Wikipedia)
:: Wydawnictwo Rebis

Komentarze

Dodaj komentarz: