Talizman. Bractwo szkarłatnych liter; Andrzej Żak

17.11.2007 
Kategoria: Żak Andrzej, Videograf II, książka, autor


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Talizman. Bractwo szkarłatnych liter; Andrzej Żak; Wydawnictwo Videograf II (X.2007).
:: Wideo: Andrzej Żak, autor książki.

Nowa powieść o przygodach Manu, Davida, konia Poncyliusza i rycerza Lancelota – bohaterów trylogii „Władca Czasu”. Dwaj dzielni chłopcy, którzy wraz z przyjaciółmi od jakiegoś czasu przebywają w domu magów na gościnnej wyspie Mu, muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Archipelag zaatakowały orchy – morskie potwory, które utrudniają żeglugę i dopływ towarów na wyspę. Mieszkańcom archipelagu zagraża także zbuntowany książę Hadar i czarnoksiężnik Tiro. Połączyli oni swoje siły i przy pomocy jednogłowych smoków i orch zamierzają zniszczyć Altusa i jego państwo. Arcymag wraz z innymi czarodziejami, którzy tworzą elitarne bractwo, wie na szczęście, jak ich pokonać. Trzeba jednak zdobyć czarodziejskie harpuny i specjalny amulet, który chroni przed zaklęciami. Dla Davida i Kiony, którzy podejmują się tej niebezpiecznej misji, zaczyna się seria niesamowitych przygód.

Andrzej Żak

Od dzieciństwa żył w kręgu baśni. Przyszłemu dziennikarzowi i pisarzowi opowiadali je rodzice, potem sam się w nich zaczytywał. Pewnie dlatego jest obdarzony baśniową, mitotwórczą wyobraźnią, na którą zwrócili uwagę: Jan Sztaudynger - poeta, dramaturg i satyryk i Alfred Szklarski - autor powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. To oni zachęcali młodego poetę do zainteresowania się twórczością dla dzieci i młodzieży. Andrzej Żak poszedł za ich radą.

Dla Polskiego Radia w Katowicach napisał cykl słuchowisk dla dzieci. Z tego radiowego serialu noszącego tytuł “Dziwny tydzień” powstało następnie siedem książeczek dla małych czytelników, które wydano w milionowym nakładzie. Ich popularność sprawiła, że przygody bohaterów “Dziwnego tygodnia” autor przeniósł także na scenę, pisząc wystawioną w katowickim teatrze Ateneum sztukę “Gdzie mieszka wiosna”.

Od tej pory Andrzej Żak pisanie baśni i legend łączy z twórczością dramaturgiczną, której adresatem są teatry lalkowe. Sztuki wystawiały teatry lalkowe w Katowicach, Warszawie, Kielcach, Olsztynie, Czeskim Cieszynie Jest także autorem widowisk telewizyjnych, takich jak “Władca Czasu” czy “Pierścień czarodzieja”.

Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” jest macierzystą sceną dramaturga. Tu odbyły się prapremiery większości jego sztuk. “Skarbnikowy dar” zagrano w Ateneum ponad sto razy, widowisko kolędowe “Wielka Nowina” z muzyką Bogumiła Pasternaka także ponad sto razy. Wielkim powodzeniem cieszy się też ” Kalinowy dwór” sztuka, napisana wspólnie z Jarosławem Czypczarem, oparta na motywach opery Stanisława Moniuszki “Straszny dwór”.

Jego książki dla dzieci i młodzieży, np. “Olimpiada zwierząt”, “O pięknej kasztelance i inne legendy”, “Rycerz króla jegomości. Polskie opowieści rycerskie”, “Zbójnickie dukaty”, “Zegarowo” osiągały wielotysięczne nakłady. W 2004 roku opublikował “Polskie baśnie i legendy”, a w 2006 trylogię “Władca czasu”.

Jego utwory znajdują się także w antologiach: “W skarbnikowym królestwie”, “Baśnie, podania i legendy polskie”(lektura szkolna), “Baśnie i legendy polskie”.

Linki:
:: Bractwo Szkarłatnych Liter - strona oficjalna
:: Wydawnictwo Videograf II

Komentarze

Dodaj komentarz: