Miasto - morderca kobiet; J.C. Rampal; M. Fernandez

23.11.2007 
Kategoria: Fernandez Marc, Rampal Jean-Christophe, #en, W.A.B., książka


roccorico @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Miasto - morderca kobiet Jean-Christophe Rampal; Marc Fernandez; Wydawnictwo W.A.B. (22.XI.2007).
:: Wideo: 420 women killed in Ciudad Juarez.

W roku 1993 znaleziono w Ciudad Juarez pierwsze ciała kobiet. Do dziś naliczono ich około czterysta, zaś pięćset kobiet oficjalnie uznaje się za zaginione. Ze śledztwa, które przeprowadzili Rampal i Fernandez wynika, że makabryczny scenariusz wydarzeń pozostaje od lat niezmienny – dziewczynka lub młoda kobieta, najczęściej z biednej rodziny, pracująca w fabryce (których w tym przygranicznym mieście jest mnóstwo ze względu na niskie koszty produkcji), zostaje uprowadzona w drodze do domu. Przed śmiercią, najczęściej zadawaną z bezwzględnym okrucieństwem, ofiary są gwałcone i torturowane. Ciała porzucane są gdzieś w miejskim zaułku lub na pustyni.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 roku makabryczne statystyki przygranicznego miasteczka znów wzrosły: zamordowano 19 kobiet. Dlaczego w Ciudad Juárez jest tak łatwo zarówno zabić, jak i pozostać całkowicie bezkarnym, pytają Fernandez i Rampal. Razem z nimi również czytelnik, przewracający kolejne stronice książki, szuka odpowiedzi, które pozwoliłyby zrozumieć potworne „kobietobójstwo”.

Hernando Calvo Ospina, Le Monde diplomatique

W ciągu dwóch lat, spędzonych w Ciudad Juárez, francuscy dziennikarze rozmawiali z rodzinami ofiar, policjantami, prokuratorami, urzędnikami oraz z ludźmi, którzy musieli przyznać się do niepopełnionych zbrodni. Niektóre rodziny twierdzą, że kobiety porwali skorumpowani policjanci na zlecenie szefów narkotykowych karteli. Informacje zebrane przez Rampala i Fernandeza zdają się potwierdzać te przypuszczenia, ale większość dowodów, które udaje się zgromadzić, ginie, lub nie jest brana pod uwagę. W Ciudad Juárez wciąż co miesiąc giną dwie kolejne kobiety.

Jean-Christophe Rampal: francuski dziennikarz, zajmujący się problemami Ameryki Łacińskiej, jest redaktorem naczelnym magazynu Ulysse, twórcą biuletynu Amérique Latine Info i członkiem redakcji Courrier International.

Marc Fernandez: francuski dziennikarz, jest współpracownikiem międzynarodowej organizacji Reporterzy bez Granic. Obecnie pisze do Courrier International.

Linki:
:: Ciudad Juárez (Wikipedia)
:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: