Współczesny Iran; Nikki Keddie

30.11.2007 
Kategoria: Keddie Nikki, Uniwersytet Jagielloński, film, #en, książka


akyo777 @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji; Nikki Keddie; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (06.2007).
:: Wideo: Rageh Inside Iran (1), Rageh Omaar, BBCFour. Całość zobacz tutaj…

Książka o dziejach współczesnego Iranu aż do chwili obecnej. Autorka opisuje przemiany polityczne, kulturowe i społeczne, jakie dokonały się w tym kraju w ciągu minionego ćwierćwiecza. Przedstawia wnikliwą analizę wojny irańsko-irackiej, wojny w Zatoce, skutków zamachów z 11 września oraz stosunków strategicznych między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Omawia także takie zagadnienia, jak: rozwój oświaty, opieka zdrowotna, sztuki piękne oraz rola kobiet w dzisiejszym Iranie. Książka jest uaktualnionym i znacznie poszerzonym wydaniem klasycznej już pozycji “Roots of Revolution: An Interpretive History of Modern Iran”.

Od trzydziestu lat Nikki Keddie należy do grona najbystrzejszych, najbardziej wrażliwych i wnikliwych analityków Iranu. Jej książka, dostarczająca informacji na temat regionu, o którym często wypowiadają się niedzielni eksperci, była i jest niezwykle ważna. Wywarła także istotny wpływ na to, jak postrzegają siebie sami Irańczycy.
Ahmed Rashid, autor książki “Dżihad. Narodziny wojującego islamu w Azji Środkowej”.

Iran to pod wieloma względami kraj paradoksów – obiecujący dzięki swej dynamice, frustrujący wskutek powolności reform, a w niektórych posunięciach niepokojący. Teraz, gdy znów znalazł się w centrum uwagi, Nikki Keddie przedstawia wyczerpujące i jakże potrzebne omówienie jego złożonej historii i rozwoju politycznego.
Lee H. Hamilton, dyrektor Woodrow Wilson International Center for Scholars oraz były przewodniczący House Committee on International Relations.

“Współczesny Iran. Źródła i konsekwencje rewolucji” nie przestaje być klasyczną pozycją w dziedzinie studiów iranistycznych. Nowo dodane rozdziały zawierają uaktualnione i obszerne informacje na temat wszystkich aspektów porewolucyjnej rzeczywistości Iranu, od polityki i gospodarki po problematykę płci kulturowej, praw człowieka, praw mniejszości i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
Janet Afary, autorka “The Iranian Constitutional Revolution. Grassroots Democracy, Social Democracy, and the Origins of Feminism”.

Nikki R. Keddie jest profesorem historii na Uniwersytecie Stanu Kalifornia w Los Angeles. Zajmuje się historią Bliskiego Wschodu, w szczególności Iranu, w którym spędziła trzy lata.

Linki:
:: Nikki Keddie (Wikipedia)
:: Wydawnictwo Uniwerstytety Jagiellońskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: