“Enigma. Bliżej prawdy”; Marek Grajek

2.11.2011 
Kategoria: Grajek Marek, książka, Rebis, autor

“Enigma. Bliżej prawdy”, Marek Grajek, Wyd. Rebis (2007 - 2010) :: Dom Spotkań z Historią: Prezentacja maszyny szyfrującej Enigma @YT.

Najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika. Wiedza o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy jest nadal bardzo skąpa. Odtajnienie tysięcy dokumentów z brytyjskich i amerykańskich archiwów nie wpłynęło na opinię o dominującej roli kryptologów alianckich. Tymczasem wiedza o wkładzie Polaków oparta jest nadal na nielicznych i dość leciwych relacjach.

Aby oddać należny honor niedocenianym bohaterom konieczne było wyjście poza perspektywę historyka. Spoglądając na złamanie szyfrów Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii. Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy. W wymiarze intelektualnym przygoda z szyframi jest równie fascynująca, jak w warstwie historycznej czy sensacyjnej. Książka łączy trzy wątki, stanowiąc najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika. Dla Marka Grajka historia jest jedną z pasji, a kryptologia - jedną z profesji. Ten zbieg zainteresowań sprawił, że musiał się zmierzyć z tematem, w którym obie dziedziny nierozerwalnie się splatają: z historią złamania szyfrów Enigmy.

“ENIGMA. BLIŻEJ PRAWDY”
Marek Grajek


GDZIE KUPIĆ? - Wydawnictwo Rebis
Szukaj też na: Selkar.pl :: Nokaut.pl :: Allegro.pl

(nw)

Linki:

:: Enigma - wikipedia
:: Marian Rejewski - wikipedia
:: Jerzy Różycki - wikipedia
:: Henryk Zygalski - wikipedia

:: Wydawnictwo Rebis

Komentarze

Dodaj komentarz: