Jestem legendą; Richard Matheson

3.01.2008 
Kategoria: Matheson Richard, film, zwiastun, książka, MAG


blakeders14 @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Książka: Jestem legendą; Richard Matheson; Wyd. MAG (11.01.2008)
:: Zwiastun filmu Jestem legendą (polska premiera, 11.01.2008) na podstawie książki o tym samym tytule.

“Jestem legendą”, jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach, regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy.

Film na podstawie powieści w kinach w styczniu, w reżyserii Francis Lawrence’a, który reżyserował Constantine’a. Scenariusz Akiva Goldsman, znany twórca scenariuszy m.in. do Kodu da Vinci, Ja, robot, Rekrut, Piekny umysł. W roli głównej Will Smith.

Fragment rozmowy z Richardem Mathesonem (”Dark Dreamers”)

StanleyWiater @ YouTube

Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Straszliwa zaraza zdziesiątkowała całą ludzkość, a nieszczęśników, którzy ją przeżyli, przemieniła w spragnione krwi stwory nocy. Z wyjątkiem Roberta Neville’a, który jako jedyny wydaje się odporny na działanie choroby. O ironio, teraz to on jest outsiderem, legendarnym potworem, którego trzeba zniszczyć, bo różni się od wszystkich.

WARTO ZOBACZYĆ! bardzo ciekawą filmową adaptację “Jestem legendą”. Wykonanie: Ryan Cerny (USA; lipiec 2007)

ryanhorror @ YouTube - zobacz też część drugą…

Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, coż… legendarnego.

„Myślę, że autorem, który wywarł na mnie największy wpływ jako na pisarza, jest Richard Matheson. Książki takie, jak „Jestem legendą”, stały się dla mnie inspiracją.” - Stephen King

Linki:
:: Richard Matheson - Wikipedia (EN)
:: Polska oficjalna strona filmu “Jestem legendą”
:: Film “Jestem legendą” - (Stopklatka.pl)
:: Wydawnictwo MAG

Komentarze

Dodaj komentarz: