Dom nad rozlewiskiem; Małgorzata Kalicińska

5.01.2008 
Kategoria: Auditus, Kalicińska Małgorzata, audio, książka, autor


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Książka (audio): Dom nad rozlewiskiem; Małgorzata Kalicińska; Wydawnictwo Auditus (2007)
:: Wideo: Małgorzata Kalicińska, Marta Klubowicz i Renata Hryń-Kuśmierek w rozmowie o powstawaniu audiobooka - “Dom nad rozlewiskiem”.

Kiedy Małgorzata, bohaterka powieści, będąca w wieku uznawanym teraz za mało „kreatywny” (40+), traci świetną pracę w agencji reklamowej, wali się jej cały dotąd znakomicie poukładany świat. Próby znalezienia nowej pracy kończą się fiaskiem. Aby nie popaść w całkowitą depresję, postanawia pojechać do matki, mieszkającej na mazurskiej wsi. Gosia straciła z nią kontakt lat wcześniej, kiedy była jeszcze dzieckiem. Dla dorosłej kobiety to dramatyczna decyzja, bo może się przecież okazać, że nie mają sobie nic do powiedzenia.

A jednak… można poukładać życie na nowo z dala od zgiełku i pędu wielkiego miasta. I odnaleźć spokój i sens w najprostszych gestach: przytuleniu, pogłaskaniu, ukołysaniu i codziennych zajęciach: w noszeniu drewna do pieca, w robieniu przetworów na zimę, w parzeniu herbaty z cytryną, we wsłuchiwaniu się w klangor żurawi.

A kiedy pojawi się miłość, dostrzec ją i przyjąć albo odrzucić.

Żaden z bohaterów powieści nie jest papierową postacią. To ludzie „z cierniem w życiorysie”, ale mimo tego umiejący cieszyć się życiem. Tacy też są w wykonaniu Marty Klubowicz, znanej widzom seriali telewizyjnych (m.in. „M jak Miłość”, „Pensjonat pod Różą”), a publiczności teatralnej choćby ze sztuki Freda Apke „Kura na plecach” (warszawski Teatr na Woli), której jest również tłumaczką.

„Dom nad rozlewiskiem” to wielkie wyzwanie dla aktorki i wcale nie chodzi tu jedynie o objętość powieści Małgorzaty Kalicińskiej (prawie 500 stron i ponad 20 godzin nagrania). Wyzwaniem są bohaterowie (każdy ze swoją historią w tle), ich rozmowy, w których czasem pojawiają się słowa ciągle jeszcze przez niektórych uważane za obelżywe i monologi wewnętrzne Gosi, która jest jednocześnie narratorem całej opowieści.

Linki:
:: Wydawnictwo Auditus

Komentarze

Dodaj komentarz: