Julia; Janina L. Cunnelly

12.01.2008 
Kategoria: Cunnelly Janina, Dar-Point, spotkanie, książka, autor


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Książka: Julia; Janina L. Cunnelly; Wydawnictwo Dar-Point (10.2007).
:: Wideo: Janina L. Cunnelly, autorka książki - spotkanie autorskie w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami, 26 listopada 2007.

“Julia” to najnowsza powieść Janiny L. Cunnelly, autorki „Ogona rajskiego ptaka”. W pięknej europejskiej prowincji, Krakowie, Julia, rzeźbiarka i właścicielka antykwariatu reaguje na rozpad swojego małżeństwa chorobą psychiczną - cyklofrenią. Okazuje się jednak, że w świecie, w którym się porusza sprawa normy zachowania jest bardzo dwuznaczna. Rzeczywistość i znajomi Julii przekraczają często miarę ekscentryczności, co bywa czasami zabawne, ale przyświadcza też, że prowincja wkracza do nowoczesności adaptując też jej negatywne cechy – egoizm, brak miłości, obojętność, dezorientację i wyrachowanie.

Julia dojrzewa, jako człowiek. Staje się mądrą kobietą, doświadcza miłości, klęski, rozczarowań i przyjaźni by w końcu odnaleźć własną tożsamość w niezależności się i w powrocie do sztuki. Barwna opowieść i refleksja o ludziach współczesnego Krakowa i ich nowej europejskości, którą poszukują chcąc pogodzić tradycję z presją nowych wyzwań.


ksiazkiTV @ Viddler

Janina L. Cunnelly debiutowała w londyńskich „Wiadomościach”, które były kontynuacją słynnych przedwojennych „Wiadomości Literackich” redagowanych przez Mieczysława Grydzewskiego. Współpracowała także z „Dziennikiem Polskim” wychodzącym w Londynie i z jego dodatkiem „Środa Literacka” - redagowanym przez Stefanię Kossowską. To właśnie Stefanii Kossowskiej zawdzięcza Janina L. Cunnelly swój debiut literacki. Kossowska okazała się być dla niej nauczycielem, przyjacielem, mentorem, wzorem szacunku dla ludzi twórczych.

Po powrocie do Polski, ze względów rodzinnych - po 16 latach pobytu w Anglii, Janina L. Cunnelly kontynuowała swoją twórczość i zainteresowania kulturą. Pracowała w Starym Teatrze i napisała kilka adaptacji teatralnych – w tym „W oczach zachodu” Josepha Conrada i „Anginę Pectoris” , sztukę opartą na twórczości Marka Hłaski. Sztukę tę wyreżyserował Jerzy Jarocki. Była to pierwsza adaptacja twórczości Marka Hłaski w Polsce. Jest też autorką sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych.

Współpracowała z „Dziennikiem Polskim” (Kraków), gdzie ukazała się seria jej artykułów, oraz drukowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i w miesięczniku „Odra”. Zarzuciła publicystkę i pisanie opowiadań by pracować nad powieścią. Powieść „Ogon rajskiego ptaka” została wydana w 1999.r. Jest to powieść nawiązująca do konwencji powieści sensacyjnych, ale, jak zauważył jej recenzent Andrzej Warzecha, jest to powieść o kulturze i kodach kulturowych.

Źródło: Student News

Linki:
:: Artykuł o Janinie L. Cunnelly - Student News
:: Wydawnictwo Dar Point

Komentarze

Dodaj komentarz: