“Oberki do końca świata”, Wit Szostak

12.01.2008 
Kategoria: Szostak Wit, PIW, książka, autor


ksiazkiTV @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Oberki do końca świata; Wit Szostak; Wyd. PIW (2007). Wit Szostak.

Niewiele jest w polskiej prozie współczesnej utworów tak zmyślnie i misternie skonstruowanych, jak prezentowane Oberki… To opowieść o odchodzeniu ostatniego pokolenia wiejskich muzykantów, rodu Wichrów, skrzypków z okolic Nowego Miasta nad Pilicą i Przysuchy, obejmująca lata od wybuchu drugiej wojny aż po dziś dzień. Traktuje o rzeczach małych i wielkich, o miłości i nienawiści, o przemijaniu i trwaniu.

Wszystko tu współgra ze sobą, kompozycja oddaje treść, rytm narracji dostrojony jest do rytmów muzycznych. Oberki – zarówno te oryginalne, jak i „improwizacje na temat” – pełnią funkcję refrenu, są punktem zapalnym historii zwyczajnych i okraszonych cudownością, wyznaczają rytm gęstej prozy, przywodzącej na myśl obrazy Jana Jakuba Kolskiego.

To piękny hymn na cześć kultury ludowej, jej humanistycznej i ekumenicznej wielowarstwowości.

Wit Szostak urodzony w 1976 roku, z wykształcenia filozof, znany jest jako autor powieści fantasy Wichry Smoczogór, Poszarpane granie, Ględźby Ropucha. Najnowsza jego powieść Oberki… oddala się od fantastyki rozumianej jako literatura popularna, choć Szostak nie rezygnuje w niej z pewnej aury cudowności i kilkakrotnie zawiesza realizm świata przedstawionego. Co ciekawe, Szostak gra na skrzypcach muzykę ludową, każdy z zaimprowizowanych przez siebie oberków sprawdzał ze skrzypcami i korygował rytmikę.

Linki:

:: Wit Szostak - facebook
:: Wit Szostak - wikipedia

:: Wydawnictwo PIW

Komentarze

Dodaj komentarz: