Skafander i motyl; Jean-Dominique Bauby

14.01.2008 
Kategoria: Słowo/obraz terytoria, Bauby Jean-Dominique, film, #en, zwiastun, książka


MiramaxFilm @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Książka: Skafander i motyl; Jean-Dominique Bauby; Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria (wyd. II, filmowe; 01.2008).
:: Wideo: oficjalny zwiastun fimu Skafander i motyl; polska premiera: 18.01.2008. Poniżej zobacz fragmenty filmu oraz jego recenzje…

Fragmenty filmu…

Był estetą i kochał życie. Ale życie nie wzięło tego w rachubę. Jak w skafandrze zamknęło go w jego własnym ciele. Wylew krwi do mózgu zaskoczył go w chwili, gdy wypróbowując nowy model BMW, jechał na spotkanie z nową towarzyszką życia. Był 8 grudnia 1995 roku. Świadomość odzyskał w styczniu. Ale była to świadomość zamurowana jak w więzieniu, w znieruchomiałym ciele, nad którym nie miał żadnej kontroli. Widział, słyszał, nie stracił powonienia – ale stracił swoje ciało. Nie mógł nawet przełykać pokarmów ani oddychać bez pomocy aparatury medycznej, a jedynym zewnętrznym wyrazem obecnego w ciele życia była mrugająca jak motyl lewa powieka i nieznaczne poruszenie głową. Skafander i motyl. W takim stanie napisał tę książkę: o losie i o życiu, rzecz jasna, ale także o stosunku duszy do ciała, o stosunku myślenia i odczuwania do własnej cielesności. Znaczenie tej książki nie sprowadza się do sensu czysto literackiego lub nawet filozoficznego, bo jest ona zdarzeniem splatającym w niepodzielną całość literaturę i egzystencję. Jean-Dominique Bauby zmarł 9 marca 1997 roku, trzy dni przed ukazaniem się “Skafandra i motyla”.

Opinie i recenzje…

Jean-Dominique Bauby - urodził się w 1952 roku. Był dziennikarzem, redaktorem naczelnym “Elle”. Wylew krwi do mózgu zaskoczył go w chwili, gdy wypróbowując nowy model BMW, jechał na spotkanie z nową towarzyszką życia. Był 8 grudnia 1995 roku. Świadomość odzyskał w styczniu - ale tylko świadomość. Jedynym zewnętrznym wyrazem obecnego w jego ciele życia była mrugająca lewa powieka i nieznaczne poruszenie głową. Nie mógł nawet przełykać pokarmów ani oddychać bez pomocy aparatury medycznej. W takim stanie napisał książkę Skafander i motyl. Zmarł 9 marca 1997 roku, trzy przed ukazaniem się “Skafandra i motyla”. Książka rozeszła się we Francji w nakładzie 400 000 egzemplarzy, przełożono ja na osiemnaście języków.

Linki:
:: Jean-Dominique Bauby - Wikipedia
:: Film: The Diving Bell And The Butterfly - strona oficjalna (EN)
:: Film: Le Scaphandre et le papillon - strona oficjalna (FR)
:: Film: Motyl i skafander - polska strona oficjalna
:: Film: Skafander i motyl - Stopklatka.pl
:: Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria

Komentarze

Dodaj komentarz: