Mahatma Witkac; Joanna Siedlecka

2.08.2007 
Kategoria: Siedlecka Joanna, książka, Prószyński i S-ka


Zbigniew Kowalewski @ Video Google

Ksiegarnia.pl

Allegro.pl …?

Mahatma Witkac; Joanna Siedlecka; Wyd. Prószyński i S-ka (IX.2005) :: “Podróż do Witkacji” - film Zbigniewa Kowalewskiego o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu zrealizowany w 100-lecie jego urodzin…

“Mahatma Witkac”, zbiór relacji, które mają ocalić pamięć o Witkacym, ukazujące portret człowieka tragicznego: wrażliwego, cierpiącego, samotnego. Lekceważonego przez współczesnych, błazeństwem zagłuszającego swój dramat, którego przekleństwem było właśnie to, że urodził się w Europie Środkowej i utknął w Zakopanem. Jego groteskowy teatr wyprzedził przecież Ionesco i Geneta. Poczucie samotności, beznadziejności istnienia, egzystencjalizm Sartrea i Heideggera. Ostrzeżenia i wizje zaś Huxleya i Orwella. Witkacy, dalekowzroczny, przenikliwy wizjoner, który słyszał już wtedy kroki nadchodzącego Chama, przewidział los epoki, wojnę, totalitaryzm, kryzys europejskiej kultury, unifikację i pykniczenie ludzkości, zanik uczuć metafizycznych. Obdarzony był fenomenalną psychologiczną intuicją, o czym świadczą najlepiej malowane przez niego portrety.

Joanna Siedlecka

Ur. w Białymstoku, reporterka, pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka 10 książek, 4 zbiorów reportaży: „Stypa”, „Poprawiny”, „Parszywa sytuacja”, „Jaworowe dzieci”, oraz 6 głośnych reporterskich biografii: „Jaśnie Panicz” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatma Witkac” o Witkacym, „Czarny ptasior” o Jerzym Kosińskim, „Pan od poezji” o Zbigniewie Herbercie, a także „Wypominki” i „Wypominków ciąg dalszy” - o zapomnianych postaciach polskiej literatury, m.in. Stanisławie Rembeku, Jerzym Krzysztoniu, Małgorzacie Hillar. Laureatka wielu nagród, m.in. Księcia Reporterów Ksawerego Pruszyńskiego (1976), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1978 i 1980), nagrody literackiej im. Leszka Proroka (2000), a także dwukrotnie Warszawskiej Premiery Literackiej - za „Jaśnie Panicza” i „Pana od poezji”.

Linki:
:: Stanisław Ignacy Witkiewicz (Wikipedia)

:: Joanna Siedlecka (Wikipedia)
:: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Komentarze

Dodaj komentarz: