Co Pani tam czyta? (9)

6.02.2008 
Kategoria: Śliwka Krzysztof, WBPiCAK, Aichinger Ilse, Agnieszka Wolny-Hamkało, Czytelnik, recenzja, książka


PolitykaPL @ YouTube

.

O wiedeńskich wykształciuchach i ostatnim polskim hipisie opowiada Agnieszka Wolny-Hamkało…

Niewiarygodne podróże; Ilse Aichinger
Wydawnictwo Czytelnik (11.2007)

“Niewiarygodne podróże” to wybór felietonów prasowych, pisanych przy stoliku wciąż tej samej, ulubionej wiedeńskiej kawiarni. Ilse Aichinger wspomina w nich dzieciństwo, rodzinę, przyjaciół, ulubione lektury i filmy, liczne wędrówki po świecie, komentuje światowe wydarzenia. Autorka zabiera nas w „niewiarygodne podróże” po współczesnym świecie własnej biografii: Te swoiste „reportaże”, naznaczone dramatycznymi doświadczeniami losów pokolenia autorki są metaforą życia i ludzkiej egzystencji.

Ilse Aichinger (ur. 1921 r.) jest wybitną postacią austriackiego życia literackiego. Intelektualistka, pisarka, eseistka, znawczyni filmu, była wraz z G. Grassem, H. Böllem, H.M. Enzensbergerem i in. członkinią słynnej „Grupy 47”, która wywarła znaczący wpływ na oblicze powojennej literatury niemieckojęzycznej. W roku 1995 została uhonorowana Państwową Nagrodą Literacką Austrii.

Dżajfa & Gibana; Krzysztof Śliwka
Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (02.2008)

W świecie polskiej poezji Krzysztof Śliwka jest jak długodystansowiec, który na trasie wyścigu zdystansował się od niego i wykonał trójskok w bok, wskutek czego nie został sklasyfikowany. Wciąż nie wiemy, z kim tańczymy, dlatego proponuję czytać te wiersze tak, jak książkę przygodową. Być może opisywane tu przygody to nic ważnego. Być może ich bohaterowie żyć będą w naszej pamięci krótko – ale na pewno szczęśliwie. A jeśli dla kogoś będzie to przygoda intelektualna, to już jego problem. Jacek Podsiadło

Link:
:: Ilse Aichinger - Wikipedia (en)
:: Krzysztof Śliwka - strona autorska
:: Krzysztof Śliwka - Poewiki
:: Krzysztof Śliwka - Wikipedia
:: Wydawnictwo Czytelnik
:: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
:: Blog Agnieszki Wolny-Hamkało

Komentarze

Dodaj komentarz: