Stasiland; Anna Funder

25.02.2008 
Kategoria: Cyklady, Funder Anna, film, #en, książka, autor


journeymanpictures @ YouTube

Księgarnia…

…Aukcje

:: Książka: Stasiland; Anna Funder; Wydawnictwo Cyklady (2007).
:: Wideo: Anna Funder, autorka książki w filmie dokum. Stalisland - Germany, Journeyman Pictures.

Książka australijskiej autorki Anny Funder opowiada o zwykłych ludziach krzywdzonych przez enerdowski reżim, o tych, którzy odważnie próbowali stawić mu opór, oraz tych, którzy pracowali dla jego tajnej policji Stasi, zamieniając własny kraj w gigantyczne, szczelnie zamknięte i skutecznie kontrolowane więzienie.

Z opowieści bohaterów stopniowo wyłania się prawda o działalności bezpieki oplątującej gęstą siecią podejrzeń, donosicielstwa i inwigilacji wszystkich obywateli kraju. To książka o faktach, którą czyta się jak sensacyjną powieść - jednym tchem. Błyskotliwy debiut autorki został wysoko oceniony przez recenzentów i czytelników za zgromadzony materiał dokumentacyjny i reportażowy oraz duże walory literackie (,,arcydzieło stylu reportażowego”). Stanowi niezwykły przykład literatury faktu łączącej w sobie elementy historyczne, podróżnicze i biograficzne.

Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i opublikowano w piętnastu krajach. Została uhonorowana wieloma nagrodami literackimi m.in. prestiżową Nagrodą Samuela Johnsona za 2004 rok przyznawaną przez BBC Four.

“Wstrząsająca! Stasiland to książka, która sprawia, że kochamy literaturę faktu”. Helen Gardner

“Pasjonująca i świetnie napisana relacja z 40 lat terroru Stasi”. Irish Times

“Stasiland, po części reportaż, po części dokument, to wciągająca relacja, historia, która w dużej mierze pozostała dotąd nie opowiedziana”. Scotsman

“Porywająca, często mrożąca krew w żyłach opowieść… Niezwykłe studium Funder jest obowiązkową lekturą”. Australian Gourmet Traveller

Linki:
:: Anna Funder - Wikipedia (en)
:: STASI - Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD - Wikipedia (pl)

:: Wydawnictwo Cyklady

Komentarze

Dodaj komentarz: