Filmowy przewodnik po Warszawie; Grzegorz Sołtysiak

26.03.2008 
Kategoria: MPW, Sołtysiak Grzegorz, film, książka


asdadffff @ YouTube

Księgarnia…

…Allegro.pl

:: Książka: Filmowy przewodnik po Warszawie; Grzegorz Sołtysiak; Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego (2007).
:: Wideo: Bal mleczny “Apis”, jedna ze scen z filmu “Miś” (1980).

Gdzie znaleźć Bar mleczny “Apis”, w którym stołowali się bohaterowie “Misia” Barei, przy jakiej ulicy mieszkała sympatyczna rodzina z serialu “Wojna domowa”? - odpowiedź na te i wiele podobnych pytań znaleźć można w “Filmowym przewodniku po Warszawie”.

Baru mlecznego “Apis”, ze sztućcami na łańcuchu i blaszanymi miskami przykręconymi do stołów, znaleźć nie można, gdyż taki w ogóle nie istniał - Sołtysiak rozwiał nadzieje miłośników “Misia”. Jak wyjaśnił, przedstawione w filmie wnętrza baru były jedynie dekoracją, którą później zdemontowano.

Najstarszym filmem, o którym wspomniano w przewodniku, jest “Skarb” Leonarda Buczkowskiego z r. 1949, a jednym z najnowszych - “Plac Zbawiciela” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze z 2006 r.

Przewodnik wyjaśnia, w których miejscach w stolicy kręcono określone sceny z polskich filmów i seriali. Opisując te miejsca, podaje jednocześnie informacje typowe dla przewodników - np. daty wzniesienia budynków, nazwiska architektów.

Książka jest ilustrowana fotosami przedstawiającymi sceny z polskich filmów, zawiera indeksy miejsc i filmów. Ukazała się w ramach serii przewodników, wydawanej dzięki staraniom Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału MPW.

Linki:
:: FilmPolski.pl
:: Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego

Komentarze

Dodaj komentarz: