Co z tym Kansas?; Thomas Frank

1.04.2008 
Kategoria: Frank Thomas, Krytyka Polityczna, recenzja, książka


krytykapolityczna @ YouTube

Księgarnia …

… Allegro.pl

:: Książka: Co z tym Kansas?; Thomas Frank; Wyd. Krytyka Polityczna (03.2008)
:: Wideo: Artur Domosławski (Gazeta Wyborcza) wyjaśnia dlaczego warto przeczytać książkę. Poniżej zobacz: “Dlaczego Amerykanie wybrali konserwatystów?”…

Bestsellerowa w Ameryce i na świecie książka Thomasa Franka ma znaczenie porównywalne z Końcem historii Francisa Fukuyamy i Zderzeniem cywilizacji Samuela Huntingtona. Frank szczegółowo i dowcipnie pokazuje, jak populistyczna prawica zajęła tradycyjne miejsce lewicy na scenie politycznej, a problemy kulturowe wyparły kwestie gospodarcze ze sfery politycznej rywalizacji. Nad książką tą debatowali najważniejsi współcześni filozofowie polityczni.


krytykapolityczna @ YouTube - Dlaczego Amerykanie wybrali konserwatystów?

Jacek Żakowski w swoim wprowadzeniu dowodzi, że opisany przez Franka proces można odnieść także do Polski, gdzie ogłoszony przez prawicę program solidarnego państwa trafił do ludzi, którzy wydawali się naturalnym elektoratem lewicy.

Thomas Frank jest oczywiście Amerykaninem. Jego książka dotyczy Ameryki i napisana została dla Amerykanów. To amerykańskim wyborcom otworzyć miała oczy na gigantyczną manipulację polityczną, jakiej dokonała amerykańska fundamentalistyczna prawica. I w pewnym stopniu to się Frankowi udało. Ogniskując uwagę na procesach, jakie zaszły w traktowanym jako laboratorium Kansas, pokazał korzenie zjawiska, które zmieniło całą Amerykę. Zmieniając zaś Amerykę, zmieniło też świat. W rysującym się na kartach tej książki łańcuchu przyczynowo-skutkowym dramat zaczynający się w Mission Hills, dociera do stolicy stanu Topeki, ogarnia Kansas, a potem opanowuje Waszyngton, całe Stany Zjednoczone i już ledwie w książce widoczną resztę świata, czyli między innymi nas.

Jacek Żakowski, fragment wstępu

Linki:
:: Thomas Frank - strona oficjalna autora
:: Thomas Frank - Wikipedia
:: Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Komentarze

Dodaj komentarz: