Za worek kości; Lluís-Anton Baulenas

8.04.2008 
Kategoria: Baulenas Lluis-Anton, recenzja, książka, Literackie


WLchannel @ YouTube

Księgarnia…

…Allegro.pl

:: Książka: Za worek kości; Lluís-Anton Baulenas; Wyd. Literackie (04.2008).
:: Wideo: o powieści Za worek kości opowiada Anna Sawicka, tłumaczka książki.

O wierności sobie samemu i zmarłym, honorze, zdradzie i ponurym dziedzictwie przeszłości…

W 1941 roku umierający Juan Aleu, były żołnierz Republiki i więzień frankistowskiego obozu koncentracyjnego, zobowiązuje swojego syna do wypełnienia honorowej misji: ekshumacji i godnego pochówku szczątków zastrzelonego przyjaciela. By móc wypełnić to zadanie Genís Aleu, musi stać się „niewidoczny” dla władzy. Chcąc uśpić czujność jej funkcjonariuszy, wstępuje w szeregi Legii Hiszpańskiej. Po kilku latach służby przyjeżdża do Mirandy, gdzie na terenie dawnego obozu koncentracyjnego stacjonuje jednostka wojskowa. Szukając miejsca, w którym zakopano zwłoki tragicznie zmarłego więźnia, Genís odnajduje tajemniczą teczkę. Jej zawartość okazuje się porażająca…

Lluís-Anton Baulenas - urodzony w 1958 roku w Barcelonie kataloński pisarz, autor sztuk teatralnych, scenarzysta oraz tłumacz. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Rajmunda LLulla.

Nazywany kronikarzem Barcelony, Lluis-Anton Baulenas demonstruje w swoich powieściach przywiązanie do rodzinnego miasta, które czyni nie tylko tłem wydarzeń, lecz i swego rodzaju bohaterem. Uwagę koncentruje na kluczowych momentach historii Katalonii, na pierwszy plan wysuwając zawsze jednostkę. Bohaterzy Baulenasa to zwykli, przeciętni ludzie, którzy w trudnych, często tragicznych okolicznościach wykazują się niezwykłym hartem ducha i heroiczną odwagą.

Linki:
:: Lluís-Anton Baulenas
:: Lluís-Anton Baulenas - Wikipedia
:: Wydawnictwo Literackie

Komentarze

Dodaj komentarz: