Wpadka; Nick Hornby

18.04.2008 
Kategoria: Nowa Proza, Hornby Nick, #en, wywiad, książka, autor


Księgarnia…

…Allegro.pl

:: Wpadka (Slam); Nick Hornby; Wyd. Nowa Proza (04.2008)
:: Nick Hornby w rozmowie z Wojciechem Orlińskim.

Kiedy w życiu Sama wszystko zaczyna się układać, okazuje się, że jego dziewczyna Alicia ma dla niego prawdziwą bombę. W zasadzie była dziewczyna, zdążyli bowiem zerwać, zanim mu powiedziała, że jest w ciąży. Sam nie chce zostać nastoletnim ojcem. Jedynym człowiekiem, do którego może się zwrócić, jest jego idol, legenda deskorolki - Tony Hawk. Wierzy, że rozwiązania wszystkich życiowych problemów można znaleźć w autobiografii Hawka. Ale tym razem nawet Tony Hawk nie udzieli mu odpowiedzi. A może jednak udzieli? W tej niezwykle dowcipnej i przejmującej opowieści o nastolatku, który musi zmierzyć się z niespodziewanym ojcostwem, to Sam będzie musiał podjąć właściwe decyzje, by uniknąć wszelkich złych wydarzeń, które mogą nastąpić.

„New Yorker” nazwał bestsellerowego pisarza Nicka Hornby’ego „mistrzem męskiego konfesjonału”. Hornby ma w dorobku takie bestsellery, jak Wierność w stereo i Był sobie chłopiec. Obie te powieści stały się kanwą filmów, które odniosły duży sukces. Pisarz mieszka w Wielkiej Brytanii.

W swoich powieściach Nick Hornby ogniskuje swoje zainteresowania na męskich obsesjach, słabościach, stanach kryzysowych. Męskie problemy i na ogół męski punkt widzenia sprawiły, że po książki Hornby’ego sięgnęli przede wszystkim mężczyźni. Jednak dzięki talentowi komicznemu i autoironii udało mu się przekonać do swojej twórczości także czytelniczki. Jego powieści określiły pokolenie emocjonalnie zahamowanych trzydziestoparolatków. Najwidoczniejszym tego przykładem jest powieść „Był sobie chłopiec”, w której błyskotliwa rolę zagrał Hugh Grant. Krytyka podkreśla wpływ Kingsleya Amisa na pisarstwo Hornby’ego.

Nick Hornby urodził się w 1957 r. w Wielkiej Brytanii. Studiował na uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako lektor języka angielskiego oraz recenzent. Marzył o pisaniu scenariuszy filmowych, a został pisarzem, którego powieści w błyskawicznym tempie stają się międzynarodowymi bestsellerami. Przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, a ich łączna sprzedaż kształtuje się na poziomie kilku milionów egzemplarzy. Na podstawie powieści Nicka Hornby`ego nakręcono trzy filmy, które stały się wielkimi przebojami kasowymi: Futbolowa gorączka (1997 - premiera amerykańskiego remake’u już niebawem!), Przeboje i podboje (2000), Był sobie chłopiec (2002).

Linki:
:: Nick Hornby - oficjalna strona autora (UK)
:: Nick Hornby - oficjalna strona autora (USA)
:: Nick Hornby - Wikipedia (en)

:: Wydawnictwo Nowa Proza

Komentarze

Dodaj komentarz: