Commando.pl; Jarosław Rybak

5.05.2008 
Kategoria: Rybak Jarosław, Jeden Świat, wywiad, spotkanie, książka, autor


BoleslawiecOrg @ YouTube

Księgarnia…

…Allegro.pl

:: Commando.pl. Nieznana historia 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego; Jarosław Rybak; Wydawnictwo Jeden Świat (10.12.2007).
:: Jarosław Rybak, autor książki - spotkanie w Bolesławcu.

Kontynuacja bestsellera Grom.pl, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Autor książki Jarosław Rybak, dziennikarz, odsłania kulisy działań 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego – elitarnej i owianej tajemnicą jednostki specjalnej. „Dziś taka jednostka jak nasza nie przetrwałaby dłużej niż dwa tygodnie. Roznieśliby ją żandarmi, wojskowy wymiar sprawiedliwości i dziennikarze tropiący sensacje” – tak powiedział jeden z bohaterów książki.

Choć w książce nie ma ani krzty fikcji, trudno uwierzyć w opisywane historie. Bohaterowie wspominają o makabrycznej „fali”, która była sposobem na selekcję żołnierzy. Dzięki niej komandosami zostawali najtwardsi z twardych. Ich wspomnienia budzą szok. Typowym elementem szkolenia było przyrządzanie zupy z kota, pieczeni z psa lub pasztetu z korników. Autor opisuje tajne szkolenia na terenie Polski, podczas których ubrani w cywilne stroje żołnierze bez dokumentów, ale z bronią, byli ścigani przez milicję i oddziały bezpieczeństwa.

W książce znajdziemy wspomnienia żołnierzy, którzy brali udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r., a także patrolowali Dolny Śląsk w czasie stanu wojennego.

Autor opisuje także historię polskich komandosów z czasów drugiej wojny światowej, system jednostek specjalnych Ludowego Wojska Polskiego, a także współczesnych specjednostek.
Książka jest bogato ilustrowana unikalnymi fotografiami z prywatnych archiwów komandosów. Za ich wykonywanie w utajnionych jednostkach groziły surowe kary. Pełna nieznanych dotąd faktów, trzyma w napięciu niczym najlepsza powieść akcji.

Jarosław Rybak jest wybitnym znawcą tematu. To pierwszy dziennikarz wyróżniony odznaką honorową jednostki GROM. Od 1997 r. zajmuje się wojskami specjalnymi, jest autorem książek o specjednostkach oraz haseł o polskich jednostkach specjalnych w międzynarodowej Encyklopedii oddziałów specjalnych. Towarzyszył naszym żołnierzom na misjach w Kosowie, Macedonii, Bośni, Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Litwie, Kongu oraz na ćwiczeniach NATO na Wyspach Zielonego Przylądka.

Linki:
:: 62. Kompania Specjalna JW 2457 Bolesławiec
:: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej
:: Wydawnictwa Jeden Świat

Komentarze

Komentarze (1) do Commando.pl; Jarosław Rybak

  1. dzidek431 :: 04.07.2013 , 21:19

    Żeby być wybitnym znawcą jw 2457 trzeba było by być w jej strukturach od wewnątrz tzn być na co dzień żołnierzem tej jednostki ,przeżywać to co my przeżywaliśmy a nie wysłuchiwać lania wody dowcipnych żołnierzy którzy nawiasem mówiąc musieli mieć nie zły ubaw karmiąc pana Rybaka zmyślonymi na prędce bajkami o działaniu jednostki której historia nawiasem mówiąc jest mocno przepompowana.

Dodaj komentarz: