Leni. Życie i twórczość Leni Riefenstahl; Steven Bach

7.05.2008 
Kategoria: #en, #de, Bach Steven, spotkanie, książka, autor, Dolnośląskie, różne


Księgarnia…

…Allegro

:: Leni. Życie i twórczość Leni Riefenstahl (The Life and Work of Leni Riefenstahl); Steven Bach; Wydawnictwo Dolnośląskie (09.05.2008).
:: Fragmenty filmów “The Wonderful Horrible Life of Leni Riefenstahl” i “Triumph of the Will”. Poniżej Steven Bach, autor książki…


Leni Riefenstahl, „nazistowska pin-up girl”, wybitna reżyserka filmowa (autorka nowatorskich obrazów Błękitne światło, Tryumf woli, Olimpiada) i fotografka. Na jej życiu i karierze zaciążyła bliska znajomość z Hitlerem i współpraca z nazistami.

Biografia najbardziej kontrowersyjnej kobiety XX w. i prawdopodobnie najwiekszej megalomanki: tancerki, aktorki, reżyserki, fotografki, żony, kochanki, buntowniczki, konformistki, zmarłej w 2003 r. w wieku 101 lat, porusza wszystkie wątki jej życia i twórczości (romans z Hitlerem, żydowskie pochodzenie, filmowanie masakry w Końskiem, fotografowanie murzynów w Afryce, nurkowanie po 70 roku życia) i in.

Znakomicie przyjęta na świecie biografia autorstwa Bacha jest opowieścią o kobiecie, która przerosła swój czas i która musiała odnaleźć się w dwóch zupełnie różnych światach (przed wojną i w jej trakcie, a potem po jej zakończeniu). Źródłem informacji dla Bacha była nie tylko autobiografia artystki, ale także wspomnienia i autobiografie jej przyjaciół i współpracowników, przede wszystkim reżyserów, ale także polityków, m.in. Goebbelsa. Książka ta nie jest tylko opisem życia Riefenstahl. Czytelnik znajdzie tu również uwagi dotyczące życia politycznego, kulturalnego, społecznego i artystycznego w okresie III Rzeszy. Bach, ukazując zakłamanie reżyserki, zdecydowanie deklaruje się po stronie tych, którzy twierdzą, że „romans z historią” Leni Riefenstahl nigdy nie przysłoni jej wybitnych dokonań artystycznych.

Linki:
:: Leni-Riefenstahl.de - strona oficjalna
:: Leni Riefenstahl - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwa Dolnośląskie

Komentarze

Dodaj komentarz: