W oparach absurdu; Antoni Słonimski, Julian Tuwim

24.07.2008 
Kategoria: Słonimski Antoni, Z Górnej Półki, Tuwim Julian, Tadeusz Górny, wywiad, Iskry, książka


Księgarnia…

…Allegro.pl

:: W oparach absurdu; Antoni Słonimski, Julian Tuwim; Wyd. Iskry (04.2008).
:: Z GÓRNEJ PÓŁKI - Tadeusz Górny rozmawia o książce z prof. Jerzym Bralczykiem. Pilotażowy odcinek nowego cyklu informacyjnego, który będzie stałym elementem Ksiazki.TV, zaś już wkrótce pojawi się w programie Telewizji Edukacyjnej EDUSAT (Cyfra+, Polsat Cyfrowy, Platforma NTV, Pakiet TPSA oraz lokalne sieci kablowe).

“Istota rzeczy polegała na prostym fakcie, że nas pisanie absurdów bawiło i dawało radość nie mniejszą od pisania wierszy, artykułów czy sztuk teatralnych” - tak tłumaczy Słonimski, dlaczego przez piętnaście lat wspólnie z Tuwimem z lubością udawali się do “krainy bzdury”. Jak sam jednak przyznaje, ta działalność miała również pewien aspekt wychowawczy: “Uczyliśmy czytelnika, że te same czcionki jego codziennej gazety, odbite na tym samym papierze, czernione tą samą farbą drukarską, mogą pewnego dnia oszaleć i głosić oczywiste brednie”.

W rezultacie W oparach absurdu jest jednym z najwspanialszych dzieł humorystycznych, jakie powstały w naszym kraju. Wykorzystując znane prasowe formy (ogłoszenia, zagadki, porady, przepisy kulinarne) i dodając do nich szczyptę smakowitego purnonsensu, autorzy wywoływali w czytelnikach niepohamowane ataki śmiechu, ale także uczyli dostrzegania absurdu w codziennym życiu.

Linki:
:: Antoni Słonimski - WIEM Portal Wiedzy
:: Antoni Słonimski - Wikipedia
:: Julian Tuwim - WIEM Portal Wiedzy
:: Julian Tuwim - Wikipedia
:: Wydawnictwo Iskry

Komentarze

Komentarze (1) do W oparach absurdu; Antoni Słonimski, Julian Tuwim

  1. Tadeusz Skoczek :: 28.07.2008 , 10:07

    Szanowny Magistrze Habilitowany

    Jesteś wielki. I niezniszczalny. Podziwiam i gratuluje.
    TSK

Dodaj komentarz: