My, naród; Tomasz Lis

6.10.2008 
Kategoria: Lis Tomasz, wywiad, Świat Książki, książka, autor


Księgarnia…

…Aukcje

:: My, naród; Tomasz Lis; Świat Książki (09.2008).
:: Wywiad, udzielony przez Tomasza Lisa Katarzynie Pucek, Marcinowi Majewskiemu, Sebastianowi Grodeckiemu, Jakubowi Zalewskiemu i Mateuszowi Maksowi Maksiakowi z serwisu Wiadomosci24.pl w związku z premierą jego najnowszej książki.

Książkę Tomasza Lisa można określić jednym słowem: potrzebna! Tu i teraz. Bo potrzeba nam dziś wielkiej energii, pewności siebie, prawdziwego optymizmu i wielkiej nadziei, że wszystko, co najlepsze, jest przed nami, że wszystkie nasze nadzieje nie są abstrakcyjne - są realne. Nie są abstrakcją. Są na wyciągnięcie ręki i jeśli nie zabraknie nam odwagi, by sięgnąć po to, czego pragniemy, zdobędziemy to. Tak naprawdę właśnie o tym jest ta książka.

“Stratą czasu jest pytanie, co politycy powinni zrobić dla nas. Wolę zapytać, co my sami powinniśmy zrobić dla siebie” - pisze autor. Nie tylko pyta. Odpowiada. Mówi o rzeczach prostych, sam podkreśla, że czasem o rzeczach banalnych, podstawowych, ale właśnie one zdecydują o tym gdzie będziemy za lat kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt. Tomasz Lis napisał książkę, ale tak naprawdę on do nas mówi - z pasją, z wiarą w nas i w naszą przyszłość, z nadzieją, z mocą, z odwagą.


Krótka relacja filmowa z nagrania wersji dźwiękowej książki My, naród.

Na pasjonujący wywód o tym, co zrobić, by Polska była wreszcie “fajnym” krajem, składają się fakty, anegdoty, opinie, rady i konkretne przykłady z różnych dziedzin życia od sportu przez sztukę po politykę. Lis cytuje Piłsudskiego i Gombrowicza, Mrożka i Miłosza, o Tomasza Manna i Maxa Webera. Nie po to, by błysnąć, ale by powtórzyć co o nas i o naturze ludzkiej mówili wielcy ludzie. Powtórzyć po to, by czasem powiedzieć prawdy gorzkie, ale przede wszystkim po to, by swą wiary w Polaków i w Polskę nie oddzielać od czasem bolesnej prawdy o Polakach i o Polsce.

Linki:
:: Tomasz Lis - Wikipedia (pl)
:: PolskaNaTAK.org - oficjalna strona książki
:: Dziennikarze obywatelscy i Tomasz Lis (cz. I) - Wiadomosci24.pl
:: Dziennikarze obywatelscy i Tomasz Lis (cz. II) - Wiadomosci24.pl
:: Wydawnictwo Świat Książki

Komentarze

Dodaj komentarz: