Jean-Marie Gustave Le Clézio laureatem literackiego Nobla

9.10.2008 
Kategoria: Le Clézio Jean-Marie Gustave, #en, różne

:: W tym roku laureatem literackiej nagrody Nobla został francuski pisarz Jean-Marie Gustave Le Clézio - “autor otwierający nowe perspektywy poetyckich podróży i zmysłowych uniesień, badacz człowieczeństwa w oderwaniu od uwarunkowań cywilizacyjnych”.


Prof. Horace Engdahl w wywiadzie Mariki Griehsel

Napisał blisko 30 książek. W 1978 roku opublikował Mondo et autres histoires (Mondo i inne historie) – serię opowieści o młodym chłopaku, który nie może “dopasować” się do cywilizacji. Książka ta jest uznawana za jedno z większych dokonań współczesnej literatury francuskiej. W Polsce znane są trzy książki Le Clézio: Protokół, Pustynia i Onitsza.

Tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla urodził się w Nicei w 1940 roku. W 1963 roku odniósł sukces literacki swoją pierwszą powieścią Le Proces Verbal (Proces słowny), która została uhonorowana nagrodą Renaudot. Od 1967 do 1970 roku wielokrotnie podróżował do Panamy, gdzie mieszkał wśród Indian i poznawał ich język. Zainteresowanie kulturą indiańską znalazło odbicie w kilku jego książkach, między innymi w Hai. Pisarz tworzy prozę eksperymentalną, związaną z tzw. nową powieścią. Demonstruje w niej swój sprzeciw wobec współczesnej, zautomatyzowanej cywilizacji. Le Clézio zajmuje się również tłumaczeniem mitów Indian północnoamerykańskich. Przez kilka lat wykładał na uniwersytecie stanu Nowy Meksyk w USA.

Linki:
:: The Nobel Prize in Literature 2008 (en)
:: Jean-Marie Gustave Le Clézio - Wikipedia (pl)
:: Nagroda Nobla w dziedzinie literatury - Wikipedia (pl)

Komentarze

Dodaj komentarz: