Powiat Pułtusk w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych

27.10.2008 
Kategoria: IPN, Rytm, spotkanie, książka


Księgarnia…

…Aukcje

:: Powiat Pułtusk w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych. Mazowsze i Podlasie w ogniu 1044–1956; Praca zbiorowa; IPN, Wyd. Rytm (10.2008).
:: Promocja książki: Akademia Humanistyczna w Pułtusku, 22.10.2008.

Książka “Powiat Pułtusk w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” to drugi tom z serii “Mazowsze i Podlasie w ogniu 1044–1956″. Ta inicjatywa badawcza, podjęta przez historyków z Oddziału Warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej, wpisuje się w nurt badań regionalnych, które mają dać pełny obraz instalowania rządów PPR-PZPR w terenie i ich systemowych działań prowadzących do zniewolenia społeczeństwa. Stawia sobie za zadanie przybliżenie, a w wielu przypadkach całkowite odsłonięcie nieznanych dotąd kart oporu zbrojnego i politycznego podejmowanego przez miejscowych działaczy niepodległościowych. Pragnie także pokazać, że tlący się przez kilka powojennych lat opór wobec rządów komunistycznych możliwy był tylko dzięki wsparciu znacznej części mieszkańców Mazowsza i Podlasia.

Powiat pułtuski stanowi teren charakterystyczny dla obszaru całego północnego Mazowsza. Choć zmieniały się nazwy organizacji podziemnych, ludzie trwali tu w szeregach niepodległościowej konspiracji, wierząc, że wywalczą wolność. Przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej funkcjonował tu stan wojenny, który odcisnął swoje piętno niepoliczonymi dotąd zbrodniami komunistycznymi, tysiącami aresztowanych i represjonowanych oraz setkami zabitych.

Linki:
:: Publikacje IPN
:: Oficyna Wydawnicza Rytm

Komentarze

Dodaj komentarz: