Ostatnia walka; Jan Zumbach

26.06.2007 
Kategoria: Espadon, Zumbach Jan, książka


Ksiegarnia…

:: Ostatnia walka. Moje życie jako lotnika, przemytnika i poszukiwacza przygód; Jan Zumbach; Wyd. Espadon :: Wideo pt. Jan Zumbach

Ostatnia walka to autobiografia polskiego pilota wojskowego, Jana Zumbacha, ktory latal bojowo i dowodzil jednostkami mysliwskimi w okresie II wojny swiatowej (18 zestrzelonych samolotow niemieckich). Czytelnicy, których wiedza o walkach polskich pilotów w Wielkiej Brytanii kształtowała się jedyne na podtstawie lektury Dywizjonu 303 Arkadego Fiedlera mogą czuć się zszokowani szczerością autora. Nie ma tu papierowych bohaterów, ani ludzi bez skazy jest natomiast dynamiczny opis walk z niemieckimi Messerschmittami, pokazany z fotela Hurricane`a, nieznane anegdoty o znanych pilotach i… odbrązowianie mitów, np. tych dotyczących Josefa Frantiska, czeskiego asa i sposobu w jaki zaliczył on 19 zestrzeleń. Równie ciekawe przedstawione są powojenne koleje losu Jana Zumbacha. Ten podpułkownik RAF, odznaczony najwyższymi polskimi i brytyjskimi oznaczeniami, imał się różnych zajęć: zajmował się przemytem złota i luksusowych zegarków, był restauratorem w Paryżu oraz… najemnikiem podczas secesji Katangi i Biafry. Zmarł w 1986 r. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Linki:
:: Jan Zumbach (Wikipedia)

Komentarze

Komentarze (1) do Ostatnia walka; Jan Zumbach

  1. amstaf358 :: 28.05.2012 , 13:05

    Zumbach to był jednak facet z jajami, zarąbisty lotnik, pilot myśliwski z krwi i kości, który uroki prawdziwego życia cenił ponad wszystko, nawet jeśli to było niezgodne z prawem,tchórz umiera tyśiąc razy… odważny tylko raz. Cześć Jego pamięci.

Dodaj komentarz: