“Walkiria” - historia zamachu na Hitlera

5.02.2009 
Kategoria: film, Kniebe Tobias, Kershaw Ian, #en, W.A.B., Rebis, książka, autor

“Operacja Walkiria” (Operation Walkürie); Kniebe Tobias; Wyd. W.A.B. (2009) :: “Walkiria. Historia zamachu na Hitlera” (Luck of the Devil. The Story of Operation Valkyrie); Ian Kershaw; Wyd. Rebis (2009) :: Fragmenty filmu dok. “Operation Valkyrie”. Poniżej zobacz także fragmenty filmu fab. “Valkyrie”

“Operacja Walkiria” (Operation Walkürie); Tobias Kniebe; Wyd. W.A.B. (2009)
… Księgarnia
… Allegro.pl

Dzieje spisków są stare jak świat, ale prawdopodobnie nigdy w historii świata od powodzenia działań spiskowców nie zależało tak wiele, jak w przypadku “Operacji Walkiria”, o której pisze Tobias Kniebe. Wiosną 1943 roku, kiedy rozpoczyna się akcja książki, dla wielu niemieckich dowódców staje się jasne, że austriacki parweniusz prowadzi naród ku klęsce. „Operacja Walkiria” miała zmniejszyć jej rozmiary. Plany m.in. Henninga von Tresckowa i Clausa von Stauffenberga przewidywały przechwycenie władzy przez Wehrmacht, a mobilizacja wszelkich sił, które mogłyby odmienić kurs niemieckiej polityki, miała doprowadzić do układów pokojowych. Warunkiem koniecznym powodzenia tych działań była śmierć Führera, która, po kilku nieudanych zamachach, miała ostatecznie nastąpić 20 lipca 1944 roku.

Tobias Kniebe (ur. 1968) - dziennikarz i politolog. Od 1993 roku publicysta i krytyk filmowy, pisze m.in. dla „Süddeutsche Zeitung” i „Der Spiegel”. Pisze scenariusze filmowe (np. do filmu dokumentalnego „Deutschland im Kinorausch” i do fabuły „Fremder Freund”). Wspólnie z Andreasem Bernardem napisał Das Prinzip: 100 Phänomene der Gegenwart durchleuchtet vom Süddeutsche Zeitung Magazin (2007)


Historia zamachu na Adolfa Hitlera, który w krytycznym momencie drugiej wojny światowej zorganizowała grupa niemieckich wojskowych pod wodzą pułkownika Clausa von Stauffenberga, stała się kanwą filmu fabularnego Walkiria w reżyserii Bryana Singera, z Tomem Cruise’em w roli głównej.


“Walkiria. Historia zamachu na Hitlera”, Ian Kershaw, Wyd. Rebis (2009)
… Księgarnia
… Allegro.pl

20 lipca 1944 oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa van Stauffenberga podjęli próbę dokonania zamachu podjęli próbę dokonania zamachu na życie Adolfa Hitlera. Według planu Stauffenberg miał podłożyć bombę obok siedzenia Hitlera podczas narady w Wilczym Szańcu, natychmiast polecieć do Berlina i objąć dowództwo nad wojskiem. Hitler przeżył wybuch, Stauffenberg jednak dowiedział się o tym dopiero w Berlinie. Wierni Führerowi oficerowie rozpoczęli kontrakcję. Przywódcy spisku zostali natychmiast schwytani i rozstrzelani. Rozpoczęły się czystki, które zakończyły się śmiercią ponad pięciu tysięcy przeciwników reżimu Hitlera.

Wywiad z prof. Ian Kershaw (#da & #en)

Ian Kershaw jest profesorem historii współczesnej na University of Sheffield. Za swoje osiągnięcia otrzymał w 1994 r. niemiecki Krzyż Zasługi. W 2002 r. otrzymał szlachectwo, zaś w 2004 Historical Association przyznało mu Norton Medlicott Medal. Był konsultantem trzech seriali BBC: Naziści. Ostrzeżenie historii, Wojna stulecia i Auschwitz. Jest autorem m.in. Hitler 1889-1936: Hybris i Hitler 1936-1945: Nemezis, uznawanych za najpełniejszą biografię Hitlera, za które otrzymał Wolfson Literary Award w dziedzinie historii i nagrodę Brunona Kreisky’ego w Austrii za polityczną książkę roku oraz został współlaureatem pierwszej edycji British Academy Book Prize.

Linki:
:: Operation Walkuere - strona Tobiasa Kniebe (de)
:: Tobias Kniebe - Xing.com (de)
:: Tobias Kniebe - Wikipedia (de)
:: Ian Kershaw - strona oficjalna autora
:: Ian Kershaw - Wikipedia (en)
:: Film: Valkyrie - strona oficjalna
:: Film: Valkyrie - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo W.A.B.
:: Wydawnictwo Rebis

Komentarze

Dodaj komentarz: