“Hanulka Jozy”, Květa Legátová

2.03.2009 
Kategoria: Dwie Siostry, Legátová Květa, film, #en, zwiastun, książka


Księgarnia…

…Aukcje

“Hanulka Jozy” (Jozova Hanule); Květa Legátová; Wyd. Dwie Siostry (2008) :: Fragmenty filmu Zelary (reż. Ondřej Trojan, 2003)

Hanulka Jozy zamyka cykl opowiadań Květy Legátovej pt. Želary, który przyniósł autorce - w wieku 82 lat - miano literackiego odkrycia, został uhonorowany najważniejszymi czeskimi nagrodami i przez dwa lata nie opuszczał list bestsellerów. Wydarzenia z życia mieszkańców Želary - zapadłej wioski leżącej w pogranicznych górach - są tu tłem dla historii młodej lekarki Eliszki, która w miejscu zapomnianym przez świat ukrywa się przed gestapo. Aby zatrzeć za sobą ślady, musi wyjść za mąż za miejscowego górala i stać się Hanulką. Delikatna, wychowana w mieście dziewczyna początkowo traktuje wiejskie życie jako tymczasową konieczność, lecz nieoczekiwanie dla niej samej stopniowo wypełnia się ono uczuciem, przed którym Eliszka nie może się uchronić… Niepowtarzalny poetycko-dygresyjny styl, głęboka analiza psychologiczna i znakomity, klasyczny warsztat pisarski to charakterystyczne cechy prozy Legátovej, które decydują o wyjątkowości tej niebanalnej historii miłosnej.

Na motywach noweli Hanulka Jozy Ondrej Trojan w 2003 roku nakręcił nominowany do Oscara film pt. Zelary.

Květa Legátová - właściwie: Věra Hofmanová (ur. w 1919 w Podolí koło Brna), jest absolwentką bohemistyki, germanistyki, fizyki i matematyki na uniwersytecie w Brnie. Przez całe życie pracowała jako nauczycielka, przeważnie w górskich wioskach, dokąd wysyłały ją władze komunistyczne. Pisała i publikowała już w czasach studenckich; pod pseudonimem Věra Podhorná wydała zbiór opowiadań Postavičky (1957) i powieść Korda Dabrová (1961). Jest autorką wielu tekstów dramatycznych, z których większość została zrealizowana w radiu, telewizji i w teatrach (drukiem ukazały się dwa wybory tych tekstów: Pro každého nebe, 2003 i Posedla a jiné hry, 2004). Wydała również zbiór opowiadań kryminalnych Nic není tak prosté (2006) oraz drobne prozy humorystyczne Mušle a jiné odposlechy (2007). W Polsce ukazała się dotychczas jedna jej książka, zbiór opowiadań Želary

(nw)

Linki:
:: Květa Legátová - Portál české literatury (cz)
:: Květa Legátová - Wikipedia (pl)
:: Zelary - strona oficjalna filmu
:: Wydawnictwo Dwie Siostry

Komentarze

Dodaj komentarz: