“Witold Pyrkosz. Podwójne urodziny”, Anna Grużewska, Iza Komendołowicz

7.04.2009 
Kategoria: Komendołowicz Iza, Grużewska Anna, wywiad, książka, Literackie


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Witold Pyrkosz. Podwójne urodziny. Wspomnienia”; Anna Grużewska, Iza Komendołowicz; Wyd. Literackie (2009) :: Witold Pyrkosz.

Król polskich seriali. Niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2, senior rodu Mostowiaków w M jak miłość – któż nie zna tych ról!

Witold Pyrkosz w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swego życia – prywatnego i zawodowego. Książka zaczyna się od oszustwa babki Bronisławy, która nie mogąc pogodzić się z faktem, że jej wnuk przyszedł na świat 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, a nie we Lwowie, dokonała zmiany w akcie urodzenia. W rezultacie aktor we wszystkich dokumentach ma wpisany Lwów i datę 1 stycznia 1927 r. To właśnie we Lwowie przyszły aktor spędził dzieciństwo, ale jeszcze w czasie trwania wojny wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa.

Opowieści Witolda Pyrkosza to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat polskiego teatru i filmu. Aktor wspomina swoje studia, podczas których zetknął się m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą, opowiada o pracy w święcącym triumfy w owym czasie Teatrze Ludowym w Nowej Hucie i rzecz jasna zdradza bardzo wiele na temat słynnych seriali, które Witolda Pyrkosza uczyniły niekwestionowaną gwiazdą. Książka ma jeszcze jedną zaletę – zdobią ją liczne fotografie z planów filmowych i życia domowego popularnego aktora.

Witold Pyrkosz (ur. 1926) – aktor teatralny i filmowy, niezapomniany Pyzdra z Janosika, Wichura z Czterech pancernych i psa, Balcerek z Alternatyw 4, Duńczyk z filmów Vabank i Vabank 2 , senior rodu Mostowiaków w M jak miłość, laureat Telekamer, Superwiktora i Złotych spinek.

Anna Grużewska – dziennikarka, szefowa działu tekstów „Elle Decoration”

Iza Komendołowicz – szefowa działu reportażu „Pani”

Linki:
:: Witold Pyrkosz - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo Literackie

Komentarze

Dodaj komentarz: