“Pijani Bogiem”, Max Cegielski

16.04.2009 
Kategoria: Cegielski Max, zwiastun, W.A.B., książka


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Pijani Bogiem”; Max Cegielski; Wyd. W.A.B. (2007) :: Max Cegielski: “Trailer filmu. Zamiast niego powstała książka”. Zdjęcia: Kuba Czerwiński.

Pijani Bogiem, owoc wyjazdów dziennikarza i podróżnika Maxa Cegielskiego do Pakistanu w latach 2000-2004, to pełna reporterskiej pasji i oryginalnych obserwacji opowieść o barwnym i trudnym do przeniknięcia świecie pakistańskiego islamu, a szczególnie jego mistycznego, bardzo żywego w Pakistanie odłamu: sufizmu.

Odwiedzając rodzinę Sainów, bębniarzy z Lahore, którzy grają tradycyjną muzykę podczas sufickich ceremonii religijnych, autor zanurza się coraz głębiej w różnorodność muzułmańskiego świata - tego konserwatywnego i tego postępowego, tego racjonalnego i tego poszukującego prawdy w doświadczeniu mistycznym. Unikając ograniczającej i - szczególnie po 2001 roku - obciążonej stereotypami perspektywy przybysza z Zachodu, Max Cegielski ukazuje odcienie pakistańskiej religijności i tradycyjnej kultury, przedstawia jej przywódców i opiekunów duchowych, mędrców sprzed wieków, ascetów i świętych, przy których grobowcach wciąż gromadzą się wierni, by wpadać w modlitewny trans.

Tego świata nie da się ogarnąć od razu. Cegielski wraca zatem wielokrotnie do braci-bębniarzy, uczestniczy wraz z nimi w pielgrzymkach i uroczystościach, za każdym razem odkrywając nowy fragment prawdy o nich i ich rzeczywistości. Te powroty to zarazem metafora całego kontaktu z Pakistanem, niepojmowalnym przy pierwszych spotkaniach, a potem stopniowo otwierającym się i wyjaśniającym, ale też rozgałęziającym się w nieskończoność.

Max Cegielski (ur. 1975), dziennikarz. Był prezenterem telewizji Canal+, Radiostacji i Radia Jazz. Obecnie prowadzi i współtworzy cykl „Korzenie” w TVP Kultura. Autor powieści Masala (2002) oraz Apokalipso (2004). Współzałożyciel Masala Sound System, współprowadził audycje pod tym tytułem w Polskim Radiu Bis. Wraz z przyjaciółmi z zespołu otrzymał tytuł Antyfaszysty 2004 od organizacji „Nigdy więcej”. Jego felietony ukazują się w „Dzienniku” i „Metropolu”, prowadzi rubrykę muzyczną w „Elle”. Pisał też do „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Machiny”, „Fluidu”, „City Magazine”, „Tygodnika Powszechnego” i „Pulsu Świata”.

(nw)

Linki:
:: MaxMasala.blox.pl - strona oficjalna autora
:: MaxCegielski - kanał oficjalna Youtube
:: Max Cegielski - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: