“Oko świata”, Max Cegielski

16.04.2009 
Kategoria: Cegielski Max, W.A.B., książka, autor


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”; Max Cegielski; Wyd. W.A.B. (2009) :: “Extrastruggle - Istanbul Biennale 2007″, Max Cegielski, autor książki.

Zgłębiając Orient, Max Cegielski tym razem pojawia się u jego bram – w Stambule. Jest to miasto wyjątkowe: było stolicą dwóch wielkich imperiów, centrum cywilizacji świata chrześcijaństwa wschodniego i islamu oraz wielokulturowym tyglem, w którym przez wieki współżyli Turcy, Ormianie, Grecy, Żydzi i Romowie. Cegielski w prastarych murach i kamienicach odnajduje zupełnie nową treść – widzi dynamicznie rozwijające się centrum tureckiego kapitalizmu. Schodzi z „wytartych” przez turystów i orientalistów szlaków, by z wielu narracji mieszkańców miasta – od radykalnych lewicowców i feministek zaczynając na konserwatywnych sunnitach kończąc – stworzyć jego złożony obraz. Stambuł Maxa Cegielskiego jest zupełnie inny niż ten z sentymentalnego portretu nakreślonego przez Pamuka. Wolny jest od stereotypów utrwalanych przez lata w pismach Pierre’a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse’a de Lamartine’a czy François-René Chateaubrianda. Stambuł to miejsce, gdzie blizny po reformach Atatürka i krwawych rządach armii są nadal świeże w ludzkich umysłach, a przepaść dzieląca biednych i bogatych widoczna jest na każdym kroku. To zbiór wzajemnie wrogich tożsamości – tureckiej, kurdyjskiej, alewickiej, świeckiej, sunnickiej – które łączy silna nić wspólnych ekonomicznych korzyści i siłowo ujednolicany przez post-kemalistowskie elity władzy.

Max Cegielski (ur. 1975), dziennikarz. Był prezenterem telewizji Canal+, Radiostacji i Radia Jazz. Obecnie prowadzi i współtworzy cykl „Korzenie” w TVP Kultura. Autor powieści Masala (2002) oraz Apokalipso (2004). Współzałożyciel Masala Sound System, współprowadził audycje pod tym tytułem w Polskim Radiu Bis. Wraz z przyjaciółmi z zespołu otrzymał tytuł Antyfaszysty 2004 od organizacji „Nigdy więcej”. Jego felietony ukazują się w „Dzienniku” i „Metropolu”, prowadzi rubrykę muzyczną w „Elle”. Pisał też do „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka”, „Machiny”, „Fluidu”, „City Magazine”, „Tygodnika Powszechnego” i „Pulsu Świata”.

(nw)

Linki:
:: MaxMasala.blox.pl - strona oficjalna autora
:: MaxCegielski - kanał oficjalna Youtube
:: Max Cegielski - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

Dodaj komentarz: