“Dziennik”, Sándor Márai

20.04.2009 
Kategoria: Márai Sándor, Czytelnik, spotkanie, książka


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Dziennik” (Naplo); Sándor Márai; Wyd. Czytelnik (wyd. V, 2009) :: O Sándorze Márai mówi Teresa Worowska, tłumaczka książki - prezentacja 96. numeru “Zeszytów Literackich”, Węgierski Instytut Kultury, Warszawa, 22.03.2007.

Dziennik Sandora Maraiego to lektura dla czytelników wymagających i wyrafinowanych. Nie jest to bowiem spontaniczny i barwny zapis codzienności ani rejestr zwierzeń i osobistych intymnych wyznań pisarza. To dziennik intelektualisty, który w swych notatkach zawarł własną refleksję nad światem, przemyślenia z lektur, ocenę socjologiczną i moralną współczesnych społeczeństw, namysł nad kondycją ludzką, zadumę nad losem emigranta. Nie tylko jednak „wysoka” problematyka czyni te wynurzenia fascynującymi. Głębia myśli, bezwarunkowa uczciwość w ocenianiu otoczenia, ale także siebie samego, błyskotliwość sformułowań, ironiczny dystans do rzeczywistości, finezyjny dowcip – oto co nie pozwala oderwać się od lektury tego niezwykłego dzieła. Bo niewątpliwie jest to dzieło w pełnym tego słowa znaczeniu.

Sándor Márai (1900-1989), jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich, którego twórczość jest obecnie odkrywana i entuzjastycznie przyjmowana w całej Europie. W Polsce ukazały się m.in jego dwie powieści: Żar (2000) i Wyznania patrycjusza (2001) oraz zbiór przemyśleń i refleksji pt. Księga ziół (2002). Niniejsza edycja jest obszernym wyborem z dziennika, który Sándor Márai rozpoczął pisać w 1943 roku i prowadził aż do śmierci.

Linki:
:: Sándor Márai - Wikipedia (pl)
:: Wydawnictwo Czytelnik

Komentarze

Dodaj komentarz: