“48 praw władzy”, Robert Greene

25.04.2009 
Kategoria: Jacek Santorski, Greene Robert, #en, wywiad, książka, autor


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“48 praw władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi” (The 48 Laws of Power); Stieg Larsson; Wyd. Jacek Santorski & Co (wyd. II, 04.2009) :: Robert Greene, wywiad z autorem książki.

Trzy tysiące lat historii władzy skondensowanych w surowej esencji czterdziestu ośmiu praw. Synteza filozofii Machiavellego, Sun-Tsu, Carla von Clausewitza i innych wielkich myślicieli. “Nie pokazuj, że jesteś lepszy od szefa”, “Ukrywaj swoje zamiary”, “Całkowicie zgnieć swojego wroga”. Czy nam się to podoba, czy nie, każde z tych praw znajduje zastosowanie w życiu. Poparte taktykami królowej Elżbiety I, Henry’ego Kissingera, czy innych wpływowych postaci lub ofiar władzy, zafascynują każdego kto jest zainteresowany przejmowaniem kontroli. Niemoralna, przebiegła, bezwzględna, pouczająca lektura!

W dzisiejszym świecie okazywanie nadmiernej żądzy władzy podobnie jak nazbyt jawne sięganie po władzę może okazać się niebezpieczne. Musimy zatem być subtelni w tym, co robimy - sympatyczni ale sprytni, demokratyczni ale przebiegli. Ta gra wiecznej dwulicowości najbardziej przypomina dynamikę władzy istniejącą w świecie intryg dawnego arystokratycznego dworu. Dziś stajemy w obliczu paradoksu niezwykle podobnego do tego, przed którym stał dworak: wszystko musi być cywilizowane, przyzwoite, demokratyczne i uczciwe. Jeśli jednak potraktujemy te zasady zbyt dosłownie, zostaniemy zmiażdżeni przez tych wokół nas, którzy nie są tak nierozsądni. Jeśli tak jak dworzanie w minionych czasach, zdołasz opanować sztukę działania pośredniego, nauczysz się uwodzić, czarować, oszukiwać i subtelnie wymanewrowywać swych przeciwników, wówczas dane ci będzie osiągnąć szczyty władzy. Posiądziesz moc zmuszania ludzi do nieświadomego ulegania twojej woli. Studiując zawarte w tej książce prawa, zrozumiesz czym jest władza i jej właściwości. Wykorzystując je w praktyce, rozkwitniesz we współczesnym świecie jako wzór przyzwoitości, będąc skończonym krętaczem.

(nw)

Linki:
:: Robert Greene - blog (en)
:: Robert Greene - Wikipedia (en)
:: Książka: The 48 Laws of Power - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co

Komentarze

Dodaj komentarz: