“Dziewczyna, która igrała z ogniem”, Stieg Larsson

25.04.2009 
Kategoria: Larsson Stieg, Jacek Santorski, #en, zwiastun


Wydawca…

…Allegro.pl
…Nokaut.pl

“Dziewczyna, która igrała z ogniem” (Flickan som lekte med elden / The Girl Who Played with Fire); Stieg Larsson; Wyd. Jacek Santorski & Co (05.2009) :: Powyżej: polski zwiastun książki. Poniżej: australijski (MelonMedia) i portugalski zwiastun książki

W kolejnej, po Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Zobacz: Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, Stieg Larsson

Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie. Kiedy Dag i Mia zostają brutalnie zamordowani, a podejrzenia zostają skierowane na Lisbeth Salander, Blomkvist postanawia przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce odkrywa związek między morderstwami i sprawą przemytu. Straszliwego Zalę, którego nazwisko wciąż pojawia się w trakcie śledztwa, łączy też coś z niejaką Lisbeth Salander…


Portugalski zwiastun książki

RECENZJE

“Jak wypada ta nowa powieść? Czy jest w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Wszystko co urzekało w debiutanckiej powieści Larssona jest też w drugiej części: umiejętna charakterystyka postaci, cięte dialogi, społeczna krytyka, humor i niewiarygodnie wciągająca intryga. W rzeczywistości intryga moim zdaniem jest nawet lepsza (…) Pytanie czy ostatnia część trylogii również napisze na nowo jeden z podgatunków powieści kryminalnej w ten sam wciągający, wyborny i cudowny sposób. Fabuła się zagęszcza.” Svenska Dagbladet

“Zabawna i wybitna powieść. W czasach, kiedy tabloidy zalewają świat niby-wiadomościami z reality shows albo wzmacniają rzeczywistość do nieznośnego poziomu czystego przerażenia czy eurowizyjnego kiczu, powieść kryminalna Stiega Larssona mocno osadzona w rzeczywistości stanowi dla nich przeciwwagę. Lisbeth Salander to najfajniejszy anioł zemsty, który wyrwał się z domu Wielkiego Brata.” Jenny Tunedal, Aftonbladet

“Druga część wypada jeszcze lepiej niż zeszłoroczny bestseller (…) Stieg Larsson pisze cudownym językiem. Nawet najbardziej drobiazgowy wyszukiwacz błędów nie znajdzie choćby słowa, które byłoby nie na swoim miejscu, wszystko po prostu płynie. (…) Nie przesadzę, jeśli powiem, że Stieg Larsson to najlepszy szwedzki pisarz kryminalny obecnej dekady. i naturalnie już teraz rezerwuję egzemplarz trzeciej i ostatniej części serii Millennium.” Per Erik Tell, Kristianstadbladet

“Zdołał napisać coś, co zapowiada się na niezwykle atrakcyjną trylogię, pełną społecznej krytyki, feminizmu, opisu współczesnej Szwecji i suspensu. Ale lepszą niż Guillou, zdecydowanie lepszą niż Guillou. (…) Wszystko jest tu na swoim miejscu od samego początku. Książka jest spójna, intensywna i oby nigdy się nie skończyła, błagam.” Arbetarbladet

***

Wprowadzenie do serii Millennium

Książki z serii Millennium to doskonałe powieści kryminalne z zawiłymi historiami i interesującymi, bardzo rozwiniętymi charakterami bohaterów. Wywodzą się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej, którą rozpoczął w latach 60. ubiegłego wieku Sjowall & Wahloo a kontynuowali Henning Mankell, Hakan Nesser i wielu innych doskonałych autorów.

Powieści te są wyjątkowym zjawiskiem nie tylko w Skandynawii. Stają się jedna po drugiej hitami na listach bestsellerów w całej Europie. Prawa do tłumaczenia serii sprzedano do ponad 34 krajów. W Danii i Norwegii książki Stiega Larssona zajęły pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek 2007 roku, wyprzedzając nawet Harry’go Pottera.

Pierwsza książka trylogii Millennium Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, ukazała się na początku 2005 roku. W 2006 opublikowano kolejny tom serii Dziewczyna, która igrała z ogniem. W połowie 2007 roku wydano ostatnią część serii Zamek z piasku. Wiosną 2008 rozpoczęto realizację filmu na podstawie trylogii Millennium. Premiera pierwszej części filmu przewidziana jest w 2009 roku.

Bohaterami wszystkich trzech serii są Mikael Blomkvist - dociekliwy dziennikarz finansowy i wydawca niezależnego magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander - intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka komputerowa, pracująca jako wolny strzelec dla służb bezpieczeństwa.
Ta niezwykła para w każdej z części serii podejmuje wyjątkowo trudne wyzwania. W opinii wielu wydawców, wszystkie historie zawarte w trylogii: śledztwa, dochodzenia w sprawie morderstwa, czy finansowe krętactwa wydarzyły się naprawdę.

Seria Millennium z prawdziwym entuzjazmem przyjmowana jest również przez krytykę.

Jeden z wielu pochlebnych głosów z “Readings Books Review” (Australia): Te książki to SENSACJA!!! i będą najważniejszym i najbardziej czytanym kryminałem tego roku!!! Mimo iż cała seria istnieje na rynku wydawniczym zaledwie od dwóch lat, TO JUŻ KLASYKA NAJWYŻSZEJ KLASY!!!

***

Autor

Stieg Larsson (1954-2004) znany szwedzki dziennikarz. Ceniony na świecie ekspert od ruchów nazistowskich i skrajnie prawicowych, ekstremistycznych organizacji. Zmarł nagle na atak serca w listopadzie 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części kryminalnej trylogii Millennium.

***

Nagrody

2006 - Szwedzkie Stowarzyszenie Księgarzy przyznaje tytuł “Twoja książka - nasz wybór”, pierwszej książce z serii Millennium Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.

2006 - Nagroda Skandynawskiego Stowarzyszenia Autorów Kryminałów Glasnyckel (Szklany klucz - najbardziej prestiżowa skandynawska nagroda w dziedzinie literatury sensacyjnej) za najlepszą powieść kryminalną 2005 roku dla książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.

Szklany klucz otrzymała także trzecia powieść serii Zamek z piasku. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet znaleźli się także na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Duncan Lawrie International Dagger.

(nw)

Linki:
:: StiegLarsson.com (en)
:: StiegLarsson.se (se)
:: Stieg Larsson - Wikipedia (pl)
:: Książka: The Girl who Played with Fire - Quercus Publishing (UK)
:: Książka: The Girl who Played with Fire - Leya (PT)
:: Książka: The Girl Who Played with Fire - Wikipedia (en)
:: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co

Komentarze

Dodaj komentarz: